Eesti Puuetega Inimeste Koda

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevuse põhieesmärk on olla puuetega inimeste valdkonnas tehtava töö üleriigiliseks koostöö- ning koordinatsiooniorganiks. Meie tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Loe edasi »

EPIK vana koduleht on kättesaadav aadressil:

Uudised

Võrdõigusvoliniku kantselei
Pressiteade
29. september 2015

Võrdõigusvoliniku kantselei tutvustas täna uut algatust, mille eesmärk on kutsuda ettevõtjaid ja asutusi parandama oma ruumide, teenuste ja info ligipääsetavust ning liituma hea tahte märgiga “SIIA SAAB. Ligipääs kõigile”.

Võrdõigusvoliniku Mari-Liis Sepperi sõnul on algatusega tänaseks liitunud asutused ja ettevõtmised näidanud, et neile on oluline kõigi vabadus mitte ainult ideena, vaid nad on erivajadustega inimeste jaoks reaalselt palju ära teinud. “Kes on ehitanud lifti ja kaldtee, trükkinud punktkirjas restoranimenüü või võtnud kasutusele silmusvõimendi ja tekstiekraanid, et vaegkuuljad saaksid nautida teatrietendusi,” loetles Sepper ning lisas, et kindlasti innustavad need asutused oma eeskujuga ka teisi oma ligipääsetavust parandama. Sepper rõhutas, et ligipääsetavuse parandamine ei tähenda alati suuri väljaminekuid ning ka väiksemate kohandustega saab erivajadustega inimeste elu mugavamaks muuta.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Anneli Habichti sõnul on ligipääsetavust tähtsustavat ettevõtet ja asutust tähistav märk “SIIA SAAB” puuetega inimeste jaoks justkui samm ajast ette. “Täna meil veel ideaalset ligipääsetavust pole, kuid me liigume sinnapoole. Loodan, et kontrollimise asemel tunnustav algatus “SIIA SAAB” mõjutab positiivselt mitte ainult keskkonda, vaid ka mõtlemist,” sõnas Habicht.

Ligipääsetavuse Foorumi MTÜ juhatuse liikme Jüri Järve sõnul on takistuseta ligipääs avalikule ruumile kõigi, sealhulgas puuetega inimeste põhiõigus. “Suur aitäh kõikidele eeskujulikele ettevõtetele ja asutustele, kes on juba liitunud täna avalöögi saanud algatusega ning teinud jõupingutusi ligipääsetavuse parandamiseks,” sõnas Järve. “Loodan, et tänuväärse algatuse käigus tehtav selgitustöö innustab ka teisi sellele rohkem mõtlema,” lisas ta.

Hea tahte märgiga “SIIA SAAB” on tänaseks liitunud Rahvusooper Estonia, Eesti Töötukassa, Tallinna Tehnikaülikool, Ülemiste Keskus, Eesti Kunstimuuseumi filiaalid Kumu, Kadrioru ja Niguliste muuseum, Teater Vanemuine, IT Kolledž, Pimedate Ööde Filmifestival,  AQVA Spa & Hotel  ning Restoran Tuljak.

Tänasest on avatud ka algatust ja märki tutvustav veebileht www.vordoigusvolinik.ee/siiasaab/. Loe edasi »

Võrdõigusvoliniku kantselei esitleb 29. septembril avalikkusele märki SIIA SAAB. Ligipääs kõigile.

Algatuse mõte on innustada erinevaid asutusi ja sündmuste korraldajaid mõtlema erivajadustega inimeste ligipääsule kui võimalusele ja parandama oma ligipääsetavust. Selleks, et rohkematel asutustel tekiks soov midagi muuta ja ise muutuda.

Soovime kampaanias tõsta esile positiivseid näiteid, et selle kaudu teisi innustada. Meie eesmärk ja ideaal on see, et ligipääsetavaid keskkondi tekiks juurde ja praegune olukord paraneks.

Kutsume erinevaid asutusi – kontserdimajasid, kaubanduskeskusi, koole jne – pöörama tähelepanu oma ligipääsetavusele ja liituma märgiga SIIA SAAB. Ligipääs kõigile või alamärkidega: SIIA SAAB ratastoolis; SIIA SAAB vaegnägija; SIIA SAAB vaegkuulja; SIIA SAAB lihtsas keeles.

Lisast leiate materjali, mis tutvustab märgi filosoofiat ja kasutamise viise.
Koos teie toetusega on suurem võimalus, et meie igapäevane keskkond liigub suurema ligipääsetavuse suunas!

SIIA SAAB. Ligipääs kõigile. märgi tutvustus
Heade soovidega
Mari-Liis Sepper
võrdõigusvolinik

Tänavu juba 15. sünnipäeva tähistav Eesti suurim laste- ja noortefilmide festival JUST FILM toimub 13.-22. novembrini. Kümne päeva pikkust filmimaratoni on võimalik nautida kinodes üle Tallinna.

Juba teist aastat järjest on võimalik Just Filmi raames näha kirjeldustõlkega filme. Kirjeldustõlkega eriseanss nägemispuudega kinokülastajale! Kirjeldustõlge kirjeldab filmis dialoogide vahel olevat visuaalset pilti. Seanss pakub ka nägijale uut moodi filmimaailma tajumist, kasutades silmaklappe või salli silmade katmiseks ning kuulates kirjeldustõlget. Seega on seansile oodatud kõik!

Joonisfilm ADA+OTTO kirjeldustõlge on valminud Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi ning PÖFFi koostöös eelmisel aastal festivalil kogutud annetuste eest.

Tänaseks on annetajate toel valminud kirjeldustõlked multifilmidele „Lotte ja kuukivi saladus“ ja „Ada ja Otto“, ning tänu annetajatele valmivad kirjeldustõlked ka joonisfilmidele „Lepatriinude jõulud“ ja „Lotte reis Lõunamaale“.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ja PÖFF koguvad ka sel aastal annetusi nägemispuudega laste jaoks kirjeldustõlke tegemiseks.
Ostes PÖFFi müügipunktidest kunstnik Meru joonistatud kleebiseid ja kõrvarõngaid, toetad samuti Eesti nägemispuudega lapsi ning võimaldad veelgi enamate kirjeldustõlgete loomist armastatud joonisfilmidele.

Joonisfilmile LEIUTAJATEKÜLA LOTTE on kirjeldustõlke teinud MTÜ Kakora.

Lisainfo: www.justfilm.ee

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit kutsub osalema tööhõiveteemalises projektis, mille raames toimub 2 infopäeva ja koolitus liikumispuudega inimestele, kes plaanivad ettevõtlusega tegelema hakata.

Infopäevad töövõimereformi teemal toimuvad:

25.09.2015 algusega kell 12:00 Tallinnas (Tallinna Puuetega Inimeste Koja saalis aadressil Endla 59) – infopäev on eestikeelne.

23.10.2015 algusega kell 13:00  Narvas (TÜ Narva kolledžis aadressil Raekoja plats 2) – infopäev on venekeelne.

9.-10. oktoober 2015 toimub ettevõtlusalane koolitus Tõrvaaugu Puhkekeskuses (Albu vald, Järvamaa) liikumispuudega inimestele, kes plaanivad tegelema hakata ettevõtlusega, st saada tööandjaks nii endale kui teistele töövõtjatele.

Infopäevad on laiapõhjalised, st värsket infot kutsume kuulama tööealisi vähenenud töövõimega inimesi ja puudega inimesi sõltumata puudeliigist. Samuti nende tugiisikuid ja pereliikmeid, et nad saaksid töövõimereformi käivitudes toetada ja motiveerida oma puudega lähedast või pereliiget. Loe edasi »

Eesti Töötukassa kogub infot nende tööandjate ja ettevõtete kohta, kes on meie ühiskonnas heaks näiteks puuetega inimeste tööle värbamisel.

Puudega ja töövõimekaotusega inimeste tööhõivega on EPIKoja liikmesorganisatsioonid juba aastaid tegelenud, läbi on viidud hulganisti erinevaid projekte ja programme. Palju on ära tehtud ka tööandjate suunal, nõustades, koolitades ning tunnustades neid, kes on tööle võtnud erivajadustega inimesi.

Eesti Töötukassa soovib koostöös Tööandjate Keskliidu ja teiste partneritega (sh ka EPIKoja liikmesorganisatsioonidega) juhtida samuti tähelepanu tööandjatele, kes on sotsiaalselt vastutustundlikud ja on oma töötajaskonda kaasanud ka puudega või vähenenud töövõimega inimesi. Sellega seoses oleksime väga tänulikud, kui te jagaksite oma kogemusi tööandjate suunal, eriti toredad oleksid lood tööandjate tunnustamisest, nt kui organisatsioon on välja andnud mõne sõbraliku tööandja märgi või muu auhinna.

Lugusid ootab Külliki Bode allpool olevatel kontaktidel.

Helistage või kirjutage kindlasti!

Külliki Bode
Eesti Töötukassa
Teenuste osakond, peaspetsialist (tööandjate teenused)
tel:53478422
Kylliki.Bode@tootukassa.ee

Pressiteade
21.09.2015

Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) ja Eesti Tööandjate Keskliidu ühisseminaril kohtusid täna tööandjad, et jagada kogemusi vähenenud töövõimega inimeste värbamisest. Seminari eesmärgiks oli lisaks heade praktikate jagamisele teavitada tööandjaid neile suunatud valdkondlikest meetmest.

Tööandjate Keskliidu peadirektor Toomas Tamsar sõnas päeva avades: „On heameel, et need tublid tööandjad, kes omavad kogemust, on valmis kogemust ka jagama. Hetkel on töötuse määr 6 % ümber, madalaim peale buumiaastaid. See tähendab, et erivajadustega  inimeste jaoks võimalus tööd teha suurem kui varem.“ Triin Juss Astangu Kutserehabilitatsioonikeskuse tööhõivetalitusest julgustas tööandjaid osalema infopäevadel ja koolitustel ning looma vähenenud töövõimega inimeste praktikakohti: „Sageli juhtub, et tööandjad, kellel on puudunud varasem kokkupuude erivajadustega inimestega, tulevad infopäeva lõpuks välja konkreetsete koostööettepanekutega.“

Kristi Aasa Selverist soovitas tööandjatel keskenduda kandideerija oskustele ja võimetele, aga kaardistada ka välistused  töö iseloomus ning mõelda läbi osakoormuse võimalus. Aasa viitas vajadusele suuremate riiklike ressursside  järele erivajadustega töötajate tugiisiku ja liikumispuudega inimestele töölesõidu hüvitamiseks. Margit Härma MAMO kohvikutest põhjendas, miks on vaja, et puude või erivajadusega tööle kandideerija selgitaks tööandjale oma erivajaduse iseloomu: „Tööandjal aitab vastav info juhendamis- ja tööprotsessi paremini erivajadustele kohandada.“ EPIKoja tegevjuht Anneli Habicht lisas, et usalduse saavutamiseks vähenenud töövõimega tööotsija ja tööandja vahel saavad samme astuda mõlemad pooled: „Kojal on siinkohal tähtis roll julgustamaks inimesi oma erivajadust asjakohasel määral tööandjale avalikustama.“ Loe edasi »

Võrdõigusvoliniku kantselei
Pressiteade
18. september 2015

 • Küsitlus näitab, et ministeeriumid ja põhiseaduslikud institutsioonid ei näe puudega inimesi oma võimalike töötajatena. Hoiakud puuetega inimeste värbamise ja neile töötamise tingimuste loomise kohta ei ole soosivad.
 • Ligipääs hoonetele ja liikumine hoonetes ei ole vaba, puuduvad ka puuetega inimestele mõeldud värbamisprogrammid.
 • Positiivselt paistab silma Sotsiaalministeerium, kes on arvestanud oma hoone kohandamisel erinevate puuetega. Riigikogu Kantselei on suutnud tagada ratastoolis liikujale pea täieliku ligipääsu, ehkki hoone on muinsuskaitse all.
 • Võrreldes 2013. aastaga on ministeeriumide veebilehed muutunud nägemispuudega inimesele ligipääsetavamaks.
 • Ministeeriumide ja põhiseaduslike institutsioonide 1663 töötaja seas on vaid kolm inimest, kes on asutustele teadaolevalt puudega.

Võrdõigusvolinik päris ministeeriumidelt ja põhiseaduslikelt institutsioonidelt aru selle kohta, kuidas nad on taganud puudega inimestele võimalused nende juures töötada ja karjääri teha.

„Paljud vastanud tõid välja, et keskkonda ei ole vaja kohandada, sest praegu puudega inimesi neil ei tööta. See annab tunnistust, et ministeeriumid ja põhiseaduslikud institutsioonid ei näe puuetega inimestes veel oma potentsiaalseid töötajaid. On selge, et puudega inimestel on vaja kohandatud keskkonda, et saaks üldse rääkida võrdsest võimalusest tööl käia. Kui keskkond pole sobiv, ei tule ka töötajaid,“ ütles võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper, lisades et kolm puudega inimest kõigi ministeeriumide ja põhiseaduslike institutsioonide kohta on selles mõttes kõnekas.

„Puudega või osalise töövõimega inimeste tööle aitamine peab algama avalikust sektorist ning teadlikkus peaks olema kõige kõrgem just seal. Kui avalikku sektorisse tuleb puudega inimesi juurde, muutub ka poliitika sõbralikumaks erivajadusega inimesele,“ märkis Sepper.

Ükski ministeerium ega põhiseaduslik institutsioon ei maini oma töökuulutustes, et kandideerima on oodatud puudega inimesed, enamjaolt ei peeta seda vajalikuks. Samuti ei ole küsitletud andnud teada, et tööandja on valmis kohandama töökohta sobivaks erivajadustega inimestele. Puuduvad ka programmid puuetega inimeste värbamiseks, koolitamiseks või praktika läbimiseks, sest selleks ei nähta vajadust.

„Küsimustiku tulemused näitavad, et kõige probleemsem ei ole mitte ruumide ligipääsetavus, vaid hoiak, mis ei soodusta puuetega inimeste või osalise töövõimega inimeste värbamist,“ toonitas Sepper.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht märkis, et küsitluses hakkab silma mitmeid stereotüüpe – ligipääsetavust ja kohandamist mõistetakse ikka veel vaid töökeskkonna füüsilise aspektina. Loe edasi »

Võrdõigusvoliniku kantselei kutsub teid 24. septembril kell 14.00 – 16.00 teavituskampaania SIIA SAAB tutvustusele Eesti Puuetega Inimeste Kojas.

Alustame septembri lõpus ligipääsetavuse teavituskampaaniat, mille mõte on innustada erinevaid asutusi ja sündmuste korraldajaid mõtlema erivajadustega inimeste ligipääsule kui võimalusele ja parandama oma ligipääsetavust. Selleks, et rohkematel asutustel tekiks soov midagi muuta ja ise muutuda.

Soovime kampaanias tõsta esile positiivseid näiteid, et selle kaudu teisi innustada. Meie eesmärk ja ideaal on see, et ligipääsetavaid keskkondi tekiks juurde ja praegune olukord paraneks.

Kutsume erinevaid asutusi – kontserdimajasid, kaubanduskeskusi, koole jne – pöörama tähelepanu oma ligipääsetavusele ja liituma märgiga SIIA SAAB. Ligipääs kõigile või alamärkidega: SIIA SAAB ratastoolis; SIIA SAAB vaegnägija; SIIA SAAB vaegkuulja; SIIA SAAB lihtsas keeles.

Kampaania tutvustusel:

 • räägime lähemalt kampaaniast
 • tutvustame märki SIIA SAAB. Ligipääs kõigile ja alamärke
 • räägime, mida tuleb märgi saamiseks teha
 • vastame teie küsimustele

Üritusel on viipekeelne tõlge!

Palun jagage kutset oma organisatsiooni liikmetele. Tutvustusel osalemisest andke teada aadressil nele.meikar@svv.ee hiljemalt 22. septembriks.

Koos teie toetusega on suurem võimalus, et meie igapäevane keskkond liigub suurema ligipääsetavuse suunas!

Ootame teid väga!

Lugupidamisega
Mari-Liis Sepper
võrdõigusvolinik
võrdõigusvoliniku kantselei

Eesti Agrenska Fond ja EPIKoda ootavad kõiki, kes esindavad harvihaigustega patsiente ja/või tunnevad teema vastu huvi, harvikhaiguste IV ümarlauale Tartumaale, Tammistu mõisa 01.10.15 kl 11:00-13:30.

Mis on harvikhaiguste ümarlaud?

Harvikhaiguste ümarlaud toimub kaks korda aastas ja ümarlaua eesmärk on koondada Eesti harvikhaigustega patsiente, patsientide esindajaid ja patsiendiorganisatsioone ning teisi asjaomaseid insitutsioone ja spetsialiste harvikhaiguste arengukava (HHAK) elluviimise ühtseks huvirühmaks.

Täiendavat infot harvikaiguste kohta, samuti HHAK ja ümarlaudade protokollid leiate siit lingilt:

http://www.epikoda.ee/avaleht/harvikhaigused/

Inglise ja venekeelne põhjalik info harvikaiguste kohta asub lehel www.eurordis.org

Harvikhaiguste IV ümarlaua päevakava:

 • 11:00-11:30 saabumine, registreerimine, tervituskohv
 • 11:30-11:45 Harvikhaiguste arengukava tegevuste rahastuse hetkeseisust. Inna Vabamäe (tbc), Sotsiaalministeerium
 • 11:45-12:00 Tammistu Perekeskus – ülevaade seni läbitud teest. Tiina Stelmach, Eesti Agrenska Fond
 • 12:00-13:00 Haruldaste haiguste diagnostika erinevaid vaatenurki. Tiia Reimand, arst-geneetik, MD, PhD, SA TÜ Kliinikumi Meditsiinigeneetika keskus, Eesti Agrenska Fond
 • 13:00-13:30 Rong pole läinud, sest rongi polegi olnud (õpetlik lugu harvaesineva haiguse teemal). Sirli Peterson, SA Tartu Perekodu Käopesa

Registreerimislink asub  siin. Registreerimisvorm on avatud kuni 28.09.15 kaasa arvatud.

Tammistu mõis-perekeskus on ligipääsetav. Asukoha ja kohalejõudmise kohta on info siin.

Heade soovidega,
Anneli Habicht
tegevjuht
Eesti Puuetega Inimeste Koda

Toompuiestee 10
10137 Tallinn
tel+372 661 6629
GSM +372 5688 0320
anneli.habicht@epikoda.ee
www.epikoda.ee

Võrdõigusvolinik päris ministeeriumidelt ja põhiseaduslikelt institutsioonidelt aru selle kohta, kuidas nad on taganud puudega inimestele võimalused nende juures töötada ja karjääri teha.

Võrdõigusvoliniku kantseleil on hea meel kutsuda teid küsitluse tulemuste tutvustusele reedel, 18. septembril kell 13.30 Euroopa Liidu Maja infokeskusesse Tallinnas, Rävala 4 (sissepääs Laikmaa tänavalt). Tagatud on ligipääs ratastoolis liikujale.

Küsitluste tulemusi tutvustavad võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepper ja Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Anneli Habicht.

Ministeeriumide puhul on tegemist kordusküsitlusega, mille eesmärk on selgitada, milliseid positiivseid muutusi on viimase kahe aasta jooksul puudega inimeste ligipääsu tagamisel toimunud. Põhiseaduslikud institutsioonid said küsimustiku esimest korda.

Vaata ka 2013. aasta küsitluse kokkuvõtet. Loe edasi »