Eesti Puuetega Inimeste Koda

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevuse põhieesmärk on olla puuetega inimeste valdkonnas tehtava töö üleriigiliseks koostöö- ning koordinatsiooniorganiks. Meie tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Loe edasi »

EPIK vana koduleht on kättesaadav aadressil:

Uudised

9. juuni 2015 Kultuurikatel, Põhja pst. 27a, Tallinn

Konverentsi kõnejuht on Urmas Vaino ja ürituse kava järgmine:

10.00 – 10.30   Tervituskohv

10.30 – 12.00   I osa: Mis on universaalne disain?

10.30 – 11.00   Avasõnad
Taavi Rõivas – Eesti Vabariigi peaminister
Monika Haukanõmm – Riigikogu liige, Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees
Dagfinn Sørli – Norra Kuningriigi Suursaadik
Jaak Oja – Islandi Aukonsul Eestis

11.00 – 11.20   Norra Disainikeskuse tegevus universaalse disaini vallas
Onny Eikhaug – Norra Disainikeskuse universaalse disaini programmijuht

11.20 – 11.40   Universaalne disain kõigile
Ilona Gurjanova – Eesti Disainerite Liidu esinaine

11.40 – 12.00   Universaalne disain Islandi ühiskonnas
Halla Helgadottir – Islandi Disainikeskuse direktor Loe edasi »

Ootame 15. mail 2015 kella 13:00 – 15:00 EPIKotta Toompuiestee 10 aktiviste, kes on huvitatud Universaalse disaini ja ligipääsetavuse teemast.

Oodatud on inimesed, kes on  valmis andma panuse erinevates Eesti maakondades, et meie elukeskkond muutuks kasutajasõbralikuks kõigile kasutajatele.

Projekti “Võitle võimekuse nimel!” raames on võimalik toetada teie tegevust oma asukohas – kuid eeldame, et kõik, kes liituvad tiimiga, on valmis pärast projekti lõppu märtsis 2016 ligipääsetavuse ja universaalse disaini tutvustajatena ja oma paikkonna aktivistina iseseisvalt edasi tegutsema.

Ootame tegusaid inimesi arutelulaua taha!

Oma osalemissoovist andke palun teada registreerudes allpool oleva lingi kaudu 13. maiks (kaasa arvatud). Loe edasi »

PRESSITEADE
08.05.2015

Eesti Puuetega Inimeste Koda (edaspidi EPIKoda) on mures meediasse jõudnud informatsiooni pärast, mille kohaselt Haridus- ja teaduministeeriumi kaalub uuest aastast lõpetada erakoolidele tegevustoetuse maksmise. Eestis tegutseb 49 erakooli ligi 8000 õpilasega, neist koolidest paljud on spetsialiseerunud erivajadustega ja puuetega lastele hariduse andmisele. Planeeritavad muudatused riiklikus rahastusest seavad aga tõsiselt ohtu puuetega laste kvaliteetse hariduse kättesaadavuse ning kaasava hariduse põhimõtete täitmise. Loe edasi »

NO99 teater Tallinnas annab teada, 27. mai etendusel “Mu naine vihastas” kasutatakse eestikeelseid subtiitreid, seda eelkõige mõeldes vaegkuuljatele. Subtiitreid saab jälgida oma nutitelefonis või seadmes, mille me kohapeal soovijatele välja laenatakse.

Lavastusest: http://no99.ee/lavastused.php?nid=90

Puudega inimestele ja kõrvalabi vajava puudega inimese saatjale kehtib puuet tõendava dokumendi ettenäitamisel kõigile Teater NO99 etendustele soodustus -50% piletihinnast.

Broneeringud ja lisainfo: laurale@no99.ee 668 8792

Eesti Reumaliit
PRESSITEADE

6.05.2015

Eesti reumatoloogiavaldkonna spetsialistid, Eesti Haigekassa, sotsiaalministeeriumi, riigikogu ja patsientide esindajad võtavad reedel toimuval Reumafoorumil teravalt arutellu teema – mida teha selleks, et patsient oleks Eesti meditsiinisüsteemis ravi keskmes?

„Praeguses meditsiinisüsteemis ei ole patsiendid ravi keskmes. Seda näitab ka 2014. aastal tehtud Eesti Haigekassa otsus, mille järgi kohustuvad reumatoloogid alustama bioloogilist ravi soodsaima biosimilariga,“ selgitab Eesti Reumaliidu tegevjuht Marek Jaakson. Ta lisab, et antud olukord kitsendab oluliselt reumatoloogi otsust parima ravimi määramiseks, sest arstile on ette kirjutatud, missuguse ravimit patsiendile kirjutada. See aga kahandab tuntavalt personaalset lähenemist patsiendi ravimisse.

„Et taga terviklik tugisüsteem, tuleb kindlasti üle vaadata ka arstide ja õdede roll erinevatel ravitasanditel,“ sõnab Jaakson ning lisab, et hetkel on Eestis väga nõrk esmatasand ehk perearstisüsteem, mistõttu on üle koormatud eriarstid.

Samuti puuduvad reumaatilisi haigusi põdevatele patsientidele suunatud juhendid, kus on põhjalikult selgitatud, kuidas ravi peaks vastava diagnoosi puhul toimima ja mida patsient selleks ise teha saab, et oma ravi kulgu soodustada.

Eelnevalt nimetatud probleemidele otsitakse lahendusi 14. Reumafoorumil, mille peateemaks on „Kuidas hoida luu- ja liigesehaigeid tööturul ning säilitada elukvaliteeti?“. Reumafoorum toimub reedel, 8. mail Meriton Grand Conference & Spa Hotellis. Reumafoorumi korraldajaks on Eesti Reumaliit.

Lisainfo:

Kadi Hainas
Eesti Reumaliidu kommunikatsioonijuht
kadi@reumaliit.ee
+372 51 993 966

epik

logo_aeflogo_eea_grants

 

1. juunil 2015 kell 11.30 ootame puudega lapsi ja noori koos saatjatega laevareisile kuunariga Kajsamoor.

Juba mitmendat aastat on kuunar Kajsamoor viinud 1. juunil – Lastekaitsepäeval lapsi meresõidule. Tänavu saavad laevasõidu kaasa teha ka puude või kroonilise haigusega lapsed koos saatjatega, sest Eesti Puuetega Inimeste Koja projekti „Paneme seaduse kehtima!“ raames on muudetud liikumispuudega inimeste laeva pääsemine kergemaks.

Tahame näidata, et kõigile kasutajatele sobiv keskkond on võimalik ka vana purjelaeva puhul. Seoses sellega kutsume üles kõiki inimesi mõtlema, kuidas parandada meie keskkonna ligipääsetavust ja kasutajasõbralikkust kõikidele kasutajatele, sealhulgas puuetega inimestele, lastega peredele ja eakatele.

Samuti on valmis projekti raames väljatöötatud tegevuskava Universaalse disaini rakendamise parandamiseks Eestis.

Laevareis kestab tund aega. Kuunar Kajsamoori kodusadam on Lennusadam, kai nr. A3. Kohale palume tulla vähemalt 30 minutit varem – s.t  kell 11.00.
Kuna merel võib olla tuuline pange väga soojalt riidesse! Peakate on tähtis!

Laev mahutab kuni 60 osalejat.

Laevareisile registreerimine on lõppenud, kuna kohtade arv on täis.

Lisainfo: Eesti Puuetega Inimeste Koda, e-mail epikoda@epikoda.ee või tel 6616629

Projekti „Paneme seaduse kehtima!“ rahastaja on EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel.

www.sunlines.ee
NB! Laevasõidu toimumine sõltub ilmast – tugeva tormiga merele ei lähe!

Foto:  Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühing

Foto: Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühing

2. mail 2015 a. korraldab MTÜ Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühing TartusKüüni-Uue Turu ja Poe tänava vahelisel murualal juhtkoerte temaatilise heategevusliku päeva.

Iga aasta aprilli viimasel kolmapäeval tähistatakse ülemaailmset
juhtkoertepäeva, tänavu on selleks päevaks 29. Aprill. Päeva
tähistatakse enam kui 60 riigis, seega on üritus suunatud 2015. aasta rahvusvahelise juhtkoerte päevale, kus ühing on väljas rohkemate juhtkoertega, et suhelda inimestega ja näidata tublisid abilisi. Loe edasi »

Seoses töövõimereformiga lubati EPIKoja liikmeorganisatsioonide survele vastu tulles 2014 aasta sügisel Riigikogu Sotsiaalkomisjonis, et alates 2016 aastast kehtib nn ühe-ukse-süsteem. Mis tähendab, et kui tööealine inimene taotleb töövõime hindamist ja soovib samal ajal taotleda ka puude astet, saab ta seda teha korraga, täites töövõime hindamise ankeedile lisaks lühema, puudest tulenevaid lisakulutusi hindava küsimustiku.

Sotsiaalministeerium on piloteerimas uut puude hindamise küsimustikku ja otsib TÖÖEALISI inimesi, KELLELE ON JUBA TÄNASEKS PUUDE ASTE MÄÄRATUD, osalema pilootuuringus.

Lisainfo pilootuuringu kohta: marion.rummo@sm.ee
Pilootuuringut tutvustav tekst ja nõusoleku vorm:

image

epik

Armsad sõbrad, ootame teid Vabariiklikule puuetega inimeste XX kultuurifestivalile 03.-04. juulini 2015. a Viljandis.

Viljandi võõrustab teid 03.- 04. juuli Sakala keskuses, seekord on festival reedel ja laupäeval.

Ootame festivalile kõiki üksikesinejaid ja taidluskollektiive, kus osalevad puudega inimesed.

Festivali kava pikkuseks on kollektiivile 20 – 30 min, üksikesinejatele kuni 10 min.

Festivali ajal on võimalik korraldada käsitööde või kunstiesemete näitusi ja müüke, millest palume korraldajaid eelnevalt informeerida.

Festivali avamine toimub 03. juulil kell 11.00 Viljandi Sakala Keskuses, Tallinna tn. 5 (endine kultuurimaja).

Soovijatele on majutus Vana-Võidu ühiselamus.

Osalustasu toitlustuseks on  3 eurot toidukord  inimese kohta, mis tuleb tasuda Viljandimaa Puuetega Inimeste Nõukoja a/a EE 311010022072824004 SEB Pank hiljemalt 01. juuliks 2015. a.

Festivalil osalemiseks palume esitada 20. juuniks registreerimisleht  e-maili aadressil: urvekimmel@gmail.com

Esinemisajad  ja muu vajalik informatsioon kõigile meili teel hiljemalt 30. juuniks k.a.

Kõik festivaliga seotud küsimused, soovid ja ettepanekud palume esitada festivali projektijuhile Urve Kimmelile urvekimmel@gmail.com või telefonil 56618546.

Soovime kõigile osavõtjatele tegusaid kevadpäevi, toredaid kohtumisi ja loomingulisi võite  kultuurifestivalil Viljandis.

Eesti Puuetega Inimeste Koda.
Viljandimaa Puuetega Inimeste Nõukoda
Viljandi Invateater Karlanda.

20. Viljandi kultuuriestivali registreerimisleht

Monika Haukanõmm  tegi 1. aprillil 2015  ettepaneku moodustada Riigikogu  fraktsioonide ülene puuetega inimeste toetusrühm. Toetusrühma moodustavad vabatahtlikkuse alusel need inimesed, kes teema vastu huvi tunnevad ja puuetega inimeste pärast südant valutavad.

Puuetega inimeste toetusrühma esimees  on Monika Haukanõmm ning liikmed Andres Ammas, Maire Aunaste, Olga Ivanova, Jüri Jaanson, Johannes Kert, Helmen Kütt, Martin Repinski, Mailis Reps, Kersti Sarapuu ja Marika Tuus-Laul.

Täpsem tööreglement  ja teemad kinnitatakse toetusrühma esimesel kohtumisel.

http://www.riigikogu.ee/index.php?id=182407