Eesti Puuetega Inimeste Koda

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevuse põhieesmärk on olla puuetega inimeste valdkonnas tehtava töö üleriigiliseks koostöö- ning koordinatsiooniorganiks. Meie tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Loe edasi »

EPIK vana koduleht on kättesaadav aadressil:

Uudised

Eesti Puuetega Inimese Koja traditsiooniline aastakonverents toimub, 2. detsembril 2015 Tallinnas, SpaceX südmuskeskuses Keevise 6 (Ülemiste ärilinnak).

Rahvusvahelisele puuetega inimeste päevale pühendatud konverents „Puudega inimesed kutse- ja kõrghariduses ehk mis saab peale põhikooli?“ peegeldab ja analüüsib Eestis toimuvat, keskendudes sellel aastal haridustemaatikale.

Eesti Puuetega Inimese Koda tunnustab muuhulgas ka tublisid õppeasutusi ja õpetajaid, kes on olnud edukad õppijate kaasajad.

Eesti Puuetega Inimese Koja aastakonverentsi ja tunnusauhinda tutvustav statuut märgib, et eesmärgiks on muuhulgas tunnustusauhinnaga „luua teemale ühiskonnas laiemat kõlapinda, toetudes juba olemasolevatele headele näidetele“, pidades silmas eelkõige kutse-, kõrg- ja täiendharidust.

Haridus on puudega inimesele võtmetähtsusega mitte ainult tööturul konkureerimise vaid ka sotsiaalsete suhete, eneseteostuse ja tervise vaatenurgast. Ühiskonna, kogukondade ja perede jaoks tähendab puudega inimeste kõrgem haridustase ning parem erialane ettevalmistus väiksemat koormust sotsiaalhoolekandele ning suuremat sotsiaalset sidusust.

 

Konverentsi kõnejuht on Margus Saar ja tunniplaan järgmine:

10:00 Saabume, kohaneme ja sõbruneme kohvilauas

10:30 Avame. Jevgeni Ossinovski, töö- ja terviseminister; Monika Haukanõmm, Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees ja Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees

10:35 Teeme tööd. Räägime, kuulame ja mõtleme hariduslike erivajadustega õppijatest kutsehariduses ning üleminekust põhikoolist kutsekooli. Ettekanded:

 • HEV õppijate üleminek põhikoolist kutsekooli – Tiina Kallavus, Tartu Herbert Masingu kooli diektor
 • Kutsehariduse võimalustest HEV õppijatele – Mari Tikerpuu, Haridus ja Teadusministeeriumi kutseosakonna peaekspert ja Agnes Pihlak, SA Innove hariduslike erivajaduste peaspetsialist
 • Toimetulekukooli lõpetajad kutseõppes – Huko Laanoja, Maarja küla/Räpina aianduskool

Paneelarutelu: Jegveni Ossinovski (kinnitamisel); Mari Rull, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse direktor; Aleksandr Bazarov, Tallinna Teeninduskooli vilistlane; Huko LaanojaTiina Kallavus.

12:00 Kohvitame ja pauseerime.

12:25 Teeme tööd. Kõneleme, kuulame ja arvame erivajadustega tudengitest kõrghariduses. Ettekanded:

 • Ülevaade erivajadustega õppijates võimalustest kõrghariduses – Janne Pukk, Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse osakonna peaekspert
 • Kõrgkooliõpingu tähendus puudega inimestele, magistritöö tulemused – Anneli Habicht, Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht
 • Erivajadustega õppur kõrghariduses – Sven Kõllamets, Tallinna Tehnikaülikooli erivajadustega tudengite nõustaja

Paneelarutelu: Jakob Rosin, Tallinna Ülikooli tudeng; Liana Martin, Tartu Ülikooli erivajadustega tudengite nõustaja, Katrina Koppel, Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhatuse aseesiisik; Janne Pukk, Sven Kõllamets.

13:45 Teeme meeltele pai – süntesaatoril musitseerib Jakob Rosin. Visuaalset naudingut pakuvad kolm näitust.

14:15 Einestame heas seltskonnas

14:45 Tunnustame. Eesti Puuetega Inimeste Koja haridusteemaliste aastaauhindade üleandmine – Monika Haukanõmm. Lõunasöök jätkub koogiga!

15:45-16:00 Sulgeme ja asume koduteele

Konverentsi külastajatel on võimalus pauside ajal tutvuda kolme näitusega:

 • Ajakirja Vaimupuu vaimupuudega inimeste fotokonkursi „Sõprus“ näitus
 • Tallinna ja Harjumaa Puuetega Naiste Ühingu fotonäitus “Imeliste naiste fotosessioon
 • 2014 novembris Garage48 publikulemmiku tiitli võitnud veebiplatvormi Helpific ja JCI Eesti Ettevõtlike Noorte Koja installatsioon “Piirideta elu”

Konverentsi toimumispaik on ligipääsetav.

NB! Kahjuks ei saa me pakkuda kirjutustõlget. Paigaldatud on silmuskontuur. Konverentsil on vabatahtlikena abis Astangu Kutserehabilitatsioonikeskuse õppijad.

Konverentsiruumides küsige abi konverentsi korraldajatelt, kes kannavad EPIKoja nimesilte!

 

Asukoht

Foto toimumiskohast:

Spacex

Palun jälgige konverentsile suunavaid kollaseid lippe, kirjaga Spacex.

 

SpaceX sündmuskeskusse kohalesaamise kaart

Sündmuskeskus asub Tallinnas Ülemiste City linnakus Keevise 6.

Asukoha skeem 1

 

 

Asukoha skeem 2

 

Toimumiskoha kodulehekülg http://www.spacex.ee/

 

 • Oma transpordiga tulles tuleb sõita Suur-Sõjamäe tänavale ja pöörata Suur-Sõjamäe tänavalt Keevise tänavale.
 • Tartu poolt tulijad peavad pöörama peale Ülemiste kaubanduskeskust paremale Suur-Sõjamäe tänavale.

NB! Sündmuskeskuse SpaceX sissepääs on tähistatud kollase lipuga. Samas majas asub restoran Viktoria.

 

Ühistransport sündmuskeskusesse SpaceX

 • Linnaliini bussid nr 7, 15, 45 ja 65. Peatus: Dvigateli ja Lõõtsa.

Busside sõidugraafikud leiad veebiaadressilt soiduplaan.tallinn.ee.

 • Trammid nr 2 ja nr 4. Peatus Majaka põik. Seejärel suunduda üle jalakäijate silla, kust Ülemiste Citysse on 320 meetrit.
 • Ülemiste City buss:
  Ülemiste City käivitas 2007. aastal linnaku töötajatele oma bussiliini. Buss sõidab marsruudil: Tammsaare tee, Siili (Sõpruse pst), Taksopark (Kristiine Keskuse ees), Vabaduse Väljak, Kunstiakadeemia, Autobussijaam (Tartu mnt), Ülemiste City.
 • Rongiliin Tallinn-Aegviidu, Tallinn-Tartu, Tallinn-Narva. Maha tulla rongipeatuses „Ülemiste jaam“.

 

Parkimine sündmuskeskuse SpaceX läheduses

 • Invaparkimine on korraldatud tasuta Spacex sündmuskeskuse ees. Teistel on võimalus kasutada piirkonna tasulisi parklaid.
 • Sündmusekeskuse kõrval, Keevise tn 4a, 5, 6 ja Lennujaama tee 5, asub Europark’i parkimisala. Parkimistsoon on EP85. Parkimine on tasuline, 2 tundi tasuta, fikseerides parkimise algusaja kellaga. Tariif iga alustatud 30 minuti eest 0,5 €; 6 €/24h.
 • Ülemiste City linnakus asuvad suured autoparklad (parkimisala EP 90), mis mahutavad kokku ligi 2000 sõiduautot. Linnaku külalistele on parkimiskellaga parkimine EP 90 parkimisalal 2 h tasuta. 
Tariif iga alustatud 30 min 0,5 €; 3 €/24h.
 • Sündmuskeskusest 200m kaugusel asub Ülemiste Keskuse parkimismaja (sissepääs Suur-Sõjamäe teelt), kus on kohti enam kui 600-le autole ning seal on parkimine tasuta. Tasuta on ka parkimine Ülemiste keskuse ees laiuvas väliparklas.
 • Valukoja parkimismajas (Valukoja 4C) on tasuline parkimine. Tariif on iga alustatud 30 minuti eest 1 € ja 24 h – 13 €.

Korraldaja jätab endale õiguse teha tunniplaanis muudatusi!

Lisainfo: epikoda@epikoda.ee või tel 661 6614

 

Hea liikmesorganisatsiooni esindaja.

Eesti Puuetega Inimeste Koja Üldkoosolek toimub 10. novembril 2015. aastal kella 11:00-15:30 Eesti Puuetega Inimeste Kojas, Tallinnas (aadress: Toompuiestee 10).

Juhime tähelepanu, et kui teil pole võimalik üldkoosolekul osaleda, siis volitaksite teist EPIKoja liikmesorganisatsiooni end hääleõiguslikult esindama. Volitatav isik võib võtta allkirjastatud volituse üldkoosoleku päeval paberkandjal kaasa või saata selle eelnevalt digitaalselt allkirjastatuna maili-aadressile: epikoda@epikoda.ee

Lisaks palume, et pakuksite enne koosolekut välja ettepanekuid EPIKoja põhikirjas liikmelisuse kriteeriumite tingimuste sõnastuse kohta (Millistel alustel toimub EPIKoja liikmeks vastuvõtmine ja väljaarvamine). Põhikirja punktid 2.2 ja 2.7. http://www.epikoda.ee/wp-content/uploads/2012/04/EPIKoja-p%C3%B5hikiri.pdf

Ootame teiepoolseid uue sõnastuse ettepanekuid  kuni 06.11.2015  e-maili aadressile: epikoda@epikoda.ee

Nimelt on kõnealune teema  olnud päevakorras eelneval üldkoosolekul ja tuleb seekordsel koosolekul hääletusele. Seega oleme tänulikud, kui saame teie ettepanekute ja soovitustega juba enne koosolekut tutvuda.

Üldkoosoleku registreerimislink avaneb SIIN
(Registreerimine kuni 06.11.2015 kell 12:00)

Üldkoosoleku päevakava:

 • 10:30 – 11:00 Registreerimine ja tervituskohv
 • 11:00 – 12:45 – Sotsiaalministeeriumi tutvustused muudatustest abivahendite ja rehabilitatsioonisüsteemis alates 01.01.2016
 • 12:45 – 13:30 – Lõuna
 • 13:30 – 13:40 – EPIKoja põhikirja muudatused
  Üldkoosolekute toimumise sagedus (korduvhääletus)
 • 13:40 – 14:10 – EPIKoja põhikirja muudatused
  Liikmelisuse kriteeriumite uus sõnastus (hääletus)
 • 14:10 – 14:20 – Puuetega Inimeste Päeva aastakonverentsi 02.12.15 tutvustus
 • 14:20 – 15:00 – EPIKoja 2016 aasta eesmärgid ning nende saavutamist toetavad tegevused
 • 15:00 – 15:30 – Muud küsimused

Täiendavad küsimused ja lisainfo:
Eesti Puuetega Inimeste Koda
tel: 661-6614
epikoda@epikoda.ee

Lugupidamisega
Monika Haukanõmm
EPIKoja juhatuse esimees

Tallinna Tehnikaülikooli Arengufond koostöös stipendiumistatuudis nimetatud sponsoritega lõi Invavanaisa Mihkel Aitsami auks. Mihkel Aitsam oli TTÜ vilistlane ja Eesti invaliikumise rajajaid.

Välja on kuulutatud 2015/2016. õppeaasta stipendiumikonkurss Mihkel Aitsami nimeline mälestusstipendiumile erivajadusega üliõpilastele, bakalaureuseõpes või magistriõppes.

Possibility to apply for scholarship: See more: http://www.ttu.ee/en/?id=99374

The Mihkel Aitsam Study Scholarship for students with special needs: bachelor studies , master studies

Teave teiste stipendiumite kohta: http://www.ttu.ee/organisatsioonid/arengufond/stipendiumid-12/

Sama info inglise keeles: http://www.ttu.ee/en/?id=99374

Kandideerimisavaldusi saab esitada kuni 30.10.2015, avalduse vormi leiate siit.
Stipendiaadid avalikustatakse 18.11.2015.

NB! Esita kindlasti kandideerimisavaldus – ainus võimalus kindlasti mitte stipendiumi saada, on mitte kandideerida.

Statuute saab lugeda vajutades: bakalaureuseõpe statuut või magistriõppe statuut. Kopeerin statuudi ka siia kirja – kui kodulehel ja siin kirjas on erinevusi, lähtuge ametlikul kodulehel olevast infost.

Stipendiumifondi on eraisikutel ja juriidilistel isikutel võimalik teha annetusi jooksvalt nüüd ja edaspidi. Vastavalt laekunud avaldustele ja rahalistele vahenditele otsustatakse väljaantavate stipendiumite arv. Kõigil huvitatutel palutakse teha annetuse ülekande selgitusse panna:

annetus, Mihkel Aitsami mälestusstipendium, annetaja isikukood.“

TTÜ Arengufond on kantud tulumaksusoodustusega mittetulunusühingute nimekirja ja eraisikud, kes on riigile tulumaksu tasunud, saavad annetuse summalt tuludeklaratsiooniga seaduses sätestatud korras tulumaksu tagasi. Loe edasi »

Rahvusvahelisel kogeluse teadlikustamise päeval, 22. oktoobril kutsub Eesti Kogelejate Ühing kõiki, keda kogelus otseselt või kaudselt puudutab, Tallinnas Eesti Puuetega Inimeste Koja majas Toompuiestee 10 suures saalis kell 13 algavale infopäevale.

Tutvustame Eesti Kogelejate Ühingu senist ja eelseisvat tegevust.  Osaleme rahvusvahelisel veebikonverentsil (http://isad.isastutter.org/).

Logopeed ja Tartu Ülikooli õppejõud Maret Jahu kõneleb kell 15.30 algavas ettekandes teemal “Kogeluse põhjus – kas geenides või keskkonnas?” Loomulikult saab nii Maret Jahule kui Eesti Kogelejate Ühingu liikmetele küsimusi esitada.

Termin kogelus hõlmab mitmeid erinevaid kõneraskusi. Mõni inimene võib jääda blokki mõne konkreetse sõna või hääliku puhul, teine korrata häälikuid või silpe, kolmas võib minna oma kõnes tagasi ja püüda raske sõna kiiresti hääldada ning mõni teeb kõike seda ja koos kaasliigutustega.

Kogelus algab tavaliselt lapseeas, hiljem kujunevad välja kogelusega seotud negatiivsed mõtted ja tunded. Tekib mure selle pärast, mida teised mõtlevad. Sisemine pinge muudab kogeluse veelgi tugevamaks. Teised inimesed kuulevad kõnetakistusi, ent vaid kogeleja ise teab, mida kätkeb endas kogeluse varjatud pool.

Üks inimene sajast kogeleb. Laste hulgas on kogelejaid kuni neli protsenti, kuid enamik neist saab sujuvalt rääkijateks enne täiskasvanuiga. Kogelevaid mehi on kolm-neli korda rohkem kui naisi.

Kogelus ei ole intellektuaalne puue. Tegemist on pelgalt kõnetakistusega. Kõneteraapia aitab kogelejal saavutada kontrolli oma kõne üle.

Lisainfo:
Raul Isotamm,
Eesti Kogelejate Ühingu projektijuht
telefon 507 2181
raul@kogelus.ee
www.kogelus.ee

Союз людей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и Эстонская палата людей с ограниченными возможностями приглашают Вас в пятницу, 23.10.2015 в 13:00 в Нарвский колледж Тартуского университета по адресу Нарва, Ратушная площадь 2 или в Таллинне, Эндла 59, на информационный день Тема: «Что мне нужно знать о реформе трудоспособности»

Регистрация на информационный день до 21.10.2015 включительно.

В пятницу, у Вас и Ваших друзей есть возможность узнать все, что нужно знать о главных изменениях, связанных  с реформой трудоспособности.

Мы пригласили дать объяснения  квалифицированных специалистов, которые готовы ответить на все Ваши актуальные вопросы.

 • Что вступит в силу 01.01.2016? Что вступит в силу  01.07.2016? А что – 01.01.2017?
 • Как будут оценивать мою трудоспособность?
 • Как будут рассчитывать пособие по трудоспособности? Выиграю ли я или проиграю в финансах?
 • В январе 2016 изменится система продаж и аренда вспомогательных средств, система кредитов – будет ли этот процесс происходить для меня проще или нет?
 • В чем разница между рабочей/профессиональной и социальной реабилитациями?
 • Какие услуги Кассы по безработице помогут мне устроиться на работу?
 • Страховой кассы по безработице помогут мне устроиться на работу?
 • На какой срок предоставляют пособие?  и.т.д.

Ознакомьтесь с сайтом http://www.sm.ee/et/toovoimereform, где представлен официальный обзор о процессе реформы.

Работодатели будут говорить о том, что их мотивировало вербовать на работу наших людей.

 • Оправдано ли это решение?
 • Есть ли положительные результаты?
 • Есть ли негативный опыт  при вербовке наших людей?
 • Что мы можем сделать, чтобы у работодателя были бы только хорошие впечатления?

Добро пожаловать на информационный день независимо от вида инвалидности! Мы ждём всех, включая социальных работников, опекунов, членов семьи.

На информационном дне будет сурдопереводчик. В Нарвском Колледже обеспечена доступность передвижения в инвалидной коляске.

Имеется возможность участия в инфодне посредством видеотрансляции в Таллинне, Эндла 59 (Таллиннская палата людей с ограниченными возможностями).

Людям, посетившим инфодень в Нарве, но проживающим вне Нарвы, компенсируются транспортные или проездные затраты по тарифу 0,13 евросентов/км.

Повестка дня:

 • 13.00-13.45 Последние новости о реформе трудоспособности (Арне Кайлас, Министерство социальных дел)
 • 13:45-14:30 Услуги Кассы по безработице помогают людям с ограниченными возможностями устроиться на работу (Аннеки Теэлахк, заведующая Ида-Вируским отделом Кассы по безработице)
 • 14:30-15:00 перерыв
 • 15:00-15:45 Об изменениях в распределении технических вспомогательных средств и льготных условий выдачи (Раймо Саади, Министерство социальных дел)
 • 15:45-16:15 Что нового в организации социальной реабилитации? Докладчик от Департамента Социального страхования (Раймо Саади, Министерство социальных дел)
 • 16:15-17:00 Различный опыт работодателей по вербовке людей с ограниченными возможностями на работу.

Чтобы правильно рассчитать количество кофейных чашек во время перерыва,  пожалуйста, зарегистрируйтесь ЗДЕСЬ  на информационный день.

Аули Лыоке,
Исполнительный руководитель Союза людей с нарушениями опорно-двигательного аппарата

Eesti Puuetega Inimeste Koda tunnustab rahvusvahelisele puuetega inimeste päevale pühendatud aastakonverentsil 02. detsembril 2015 auhindadega aktiivseid puudega inimesi või asjaomaseid institutsioone, kes on andnud olulise panuse Eesti ühiskonna arenemisel puudega inimesi paremini kaasavaks.

Tänavusel aastakonverentsil keskendume puudega inimeste kutse-, kõrg- ja täiendhariduse temaatikale. Soovime auhinnaga tunnustada puudega inimesi, kes on olnud meelekindlad õppijad ning õppeasutusi, kes on olnud edukad puudega õppijate kaasajad. Tunnustusauhinnaga soovime luua teemale ühiskonnas laiemat kõlapinda, toetudes juba olemasolevatele headele näidetele puuetega inimeste kutse-, kõrg- ja täiendhariduses.

Ootame 2015 auhinna nominentide kandidaate kahes kategoorias:

 1. Õppija kategooria – Puudest või terviseprobleemist tingitud erivajadustega täiskasvanu (al 16 a), kes on viimase kolme aasta jooksul lõpetanud ja edukalt  kutse- või kõrgkooli või omandanud eriala/kutse pikemaajalise täiendkursuse abil. Eelkõige ootame kandidaate, kes osalevad omandatud kvalifikatsiooni toel tööhõives.
 2. Haridusasutuse kategooria – õppeasutus või koolituskeskus, mis on silma paistnud järjekindla ja eduka puudest või terviseprobleemist tingitud erivajadustega õppijate (al 16 a) kaasamisega õppesse. Eelkõige ootame kandideerima õppeasutusi, kus õpivad nii erivajadustega kui erivajadustega õppijad.

Loe edasi »

Täna, 15.oktoobril on Rahvusvaheline Valge Kepi päev. See päev annab võimaluse juhtida tähelepanu nägemispuudega inimeste probleemidele ühiskonnas ning puudest tingitud erivajadustele. Eestis märgiti Valge Kepi päeva esmakordselt 1987. aastal.

Tänase päeva puhul korraldab Põhja-Eesti Pimedate Ühing, aadressil Tondi 8a erinevaid üritusi:

 • 13:00 uuendatud saali pidulik avamine
 • 13:05 – 14:00 ülevaade tööhõivereformiga seotud muutustest
 • 14:00 – 17:00 uute käsitööliikide töötoad
 • 14:00 – 17:00 kokanduse töötuba
 • 14:30 – 16:00 abivahendite tutvustus
 • 17:00 – 18:00 kontsert

  Üritust toetavad Hasartmängumaksu Nõukogu kaudu Tallinna Puuetega Inimeste Koda ning Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet.


16. oktoobril toimub Tallinna Õpetajate Majas Eesti Pimedate Liidu tänuseminar „Ligipääsetav kultuur“. Sellel antakse laureaatidele üle tunnustused „Aasta tegu 2015“.

Tunnustuse eesmärk on väärtustada ja tunnustada üksikisikuid, asutusi ning organisatsioone, kes on aasta jooksul tööalase või ühiskondliku tegevusega andnud olulise panuse nägemispuudega inimeste elukvaliteedi tõstmisele, rehabilitatsiooni, hariduse, kultuuri ja spordi edendamisele ning ühiskonnas tuntuse suurendamisele.

Tänavused laureaadid on:

 • Lions Klubi Tartu – advendiajal nägemispuudega vanemate eelkooliealiste laste ja üksi elavate nägemispuudega vanurite meeles pidamise eest;
 • Tartu Linnavalitsus – linnaruumi ligipääsetavuse edendamise eest;
 • AS Viru Keskus ja Tallinna Transpordiamet – bussiterminali nägemispuudega kasutajatele kohandamise eest;
 • Tallinna Botaanikaaed – meelte aia loomise eest;
 • FC Nõmme Kalju fännirühmitus Roosad Pantrid – omaalgatusliku kirjelduskommentaaridega jalgpallimängu korraldamise eest;
 • Valentin Kuik – puhkpilliorkestri dirigendist Vello Loognast dokumentaalfilmi „Pimedad mänguhoos“ tegemise eest;
 • Eesti Kunstimuuseum – nägemispuudega inimestele skulptuurinäituste kättesaadavaks muutmise eest;
 • Tallinna Hansa Rotary klubi ja moekunstnik Diana Denissova – nägemispuudega inimeste matkapäeva toetamiseks heategevusliku moeetenduse korraldamise eest;
 • MTÜ Lootusekiir – Lääne-Viru Pimedate Ühingu ürituste korraldamise toetamise eest.

Eesti Pimedate Liit on nägemispuudega inimeste ühingute ja nägemispuudega inimestega tegelevate ühingute ning sihtasutuste katusorganisatsioon. Liidu eesmärk on kaitsta nägemispuudega inimeste huve, esindada nägemispuudega inimesi riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil.

Lisainfo: tegevjuht Mari Sepp, telefon 551 1619, e-post epl@pimedateliit.ee

Võrdõigusvoliniku kantselei
Pressiteade
29. september 2015

Võrdõigusvoliniku kantselei tutvustas täna uut algatust, mille eesmärk on kutsuda ettevõtjaid ja asutusi parandama oma ruumide, teenuste ja info ligipääsetavust ning liituma hea tahte märgiga “SIIA SAAB. Ligipääs kõigile”.

Võrdõigusvoliniku Mari-Liis Sepperi sõnul on algatusega tänaseks liitunud asutused ja ettevõtmised näidanud, et neile on oluline kõigi vabadus mitte ainult ideena, vaid nad on erivajadustega inimeste jaoks reaalselt palju ära teinud. “Kes on ehitanud lifti ja kaldtee, trükkinud punktkirjas restoranimenüü või võtnud kasutusele silmusvõimendi ja tekstiekraanid, et vaegkuuljad saaksid nautida teatrietendusi,” loetles Sepper ning lisas, et kindlasti innustavad need asutused oma eeskujuga ka teisi oma ligipääsetavust parandama. Sepper rõhutas, et ligipääsetavuse parandamine ei tähenda alati suuri väljaminekuid ning ka väiksemate kohandustega saab erivajadustega inimeste elu mugavamaks muuta.

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Anneli Habichti sõnul on ligipääsetavust tähtsustavat ettevõtet ja asutust tähistav märk “SIIA SAAB” puuetega inimeste jaoks justkui samm ajast ette. “Täna meil veel ideaalset ligipääsetavust pole, kuid me liigume sinnapoole. Loodan, et kontrollimise asemel tunnustav algatus “SIIA SAAB” mõjutab positiivselt mitte ainult keskkonda, vaid ka mõtlemist,” sõnas Habicht.

Ligipääsetavuse Foorumi MTÜ juhatuse liikme Jüri Järve sõnul on takistuseta ligipääs avalikule ruumile kõigi, sealhulgas puuetega inimeste põhiõigus. “Suur aitäh kõikidele eeskujulikele ettevõtetele ja asutustele, kes on juba liitunud täna avalöögi saanud algatusega ning teinud jõupingutusi ligipääsetavuse parandamiseks,” sõnas Järve. “Loodan, et tänuväärse algatuse käigus tehtav selgitustöö innustab ka teisi sellele rohkem mõtlema,” lisas ta.

Hea tahte märgiga “SIIA SAAB” on tänaseks liitunud Rahvusooper Estonia, Eesti Töötukassa, Tallinna Tehnikaülikool, Ülemiste Keskus, Eesti Kunstimuuseumi filiaalid Kumu, Kadrioru ja Niguliste muuseum, Teater Vanemuine, IT Kolledž, Pimedate Ööde Filmifestival,  AQVA Spa & Hotel  ning Restoran Tuljak.

Tänasest on avatud ka algatust ja märki tutvustav veebileht www.vordoigusvolinik.ee/siiasaab/. Loe edasi »

Võrdõigusvoliniku kantselei esitleb 29. septembril avalikkusele märki SIIA SAAB. Ligipääs kõigile.

Algatuse mõte on innustada erinevaid asutusi ja sündmuste korraldajaid mõtlema erivajadustega inimeste ligipääsule kui võimalusele ja parandama oma ligipääsetavust. Selleks, et rohkematel asutustel tekiks soov midagi muuta ja ise muutuda.

Soovime kampaanias tõsta esile positiivseid näiteid, et selle kaudu teisi innustada. Meie eesmärk ja ideaal on see, et ligipääsetavaid keskkondi tekiks juurde ja praegune olukord paraneks.

Kutsume erinevaid asutusi – kontserdimajasid, kaubanduskeskusi, koole jne – pöörama tähelepanu oma ligipääsetavusele ja liituma märgiga SIIA SAAB. Ligipääs kõigile või alamärkidega: SIIA SAAB ratastoolis; SIIA SAAB vaegnägija; SIIA SAAB vaegkuulja; SIIA SAAB lihtsas keeles.

Lisast leiate materjali, mis tutvustab märgi filosoofiat ja kasutamise viise.
Koos teie toetusega on suurem võimalus, et meie igapäevane keskkond liigub suurema ligipääsetavuse suunas!

SIIA SAAB. Ligipääs kõigile. märgi tutvustus
Heade soovidega
Mari-Liis Sepper
võrdõigusvolinik

Tänavu juba 15. sünnipäeva tähistav Eesti suurim laste- ja noortefilmide festival JUST FILM toimub 13.-22. novembrini. Kümne päeva pikkust filmimaratoni on võimalik nautida kinodes üle Tallinna.

Juba teist aastat järjest on võimalik Just Filmi raames näha kirjeldustõlkega filme. Kirjeldustõlkega eriseanss nägemispuudega kinokülastajale! Kirjeldustõlge kirjeldab filmis dialoogide vahel olevat visuaalset pilti. Seanss pakub ka nägijale uut moodi filmimaailma tajumist, kasutades silmaklappe või salli silmade katmiseks ning kuulates kirjeldustõlget. Seega on seansile oodatud kõik!

Joonisfilm ADA+OTTO kirjeldustõlge on valminud Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi ning PÖFFi koostöös eelmisel aastal festivalil kogutud annetuste eest.

Tänaseks on annetajate toel valminud kirjeldustõlked multifilmidele „Lotte ja kuukivi saladus“ ja „Ada ja Otto“, ning tänu annetajatele valmivad kirjeldustõlked ka joonisfilmidele „Lepatriinude jõulud“ ja „Lotte reis Lõunamaale“.

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ja PÖFF koguvad ka sel aastal annetusi nägemispuudega laste jaoks kirjeldustõlke tegemiseks.
Ostes PÖFFi müügipunktidest kunstnik Meru joonistatud kleebiseid ja kõrvarõngaid, toetad samuti Eesti nägemispuudega lapsi ning võimaldad veelgi enamate kirjeldustõlgete loomist armastatud joonisfilmidele.

Joonisfilmile LEIUTAJATEKÜLA LOTTE on kirjeldustõlke teinud MTÜ Kakora.

Lisainfo: www.justfilm.ee