14.02.2025 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) osales 12. veebruaril 2025 arutelul, kus käsitleti tantsu- ja laulupeo ligipääsetavust. Kohtumisel osalesid sihtrühma esindajad, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus (ELT SA), erinevate kogemustega kultuurikorraldajad, ligipääsetavate tõlgete pakkujad Kirjeldustõlge OÜ ja Viipekeeletõlgid OÜ ning Kultuuriministeerium. Vaid üheskoos on võimalik luua paremaid lahendusi, mis tagavad kultuuri ligipääsetavuse kõigile!
EPIKoda ja huvitatud osapooled esitasid arutelul ettepanekuid tuginedes 2023. aasta noorte laulu- ja tantsupeo kasutaja- ja külastajakogemusele. Ligipääsetavus ei ole kunagi kivisse raiutud – alati on võimalik midagi täiendada, arendada tegevusi ja õppida tehtud vigadest. Seejuures ei tähenda ligipääsetavuse parandamine tingimata suuremaid kulusid. Vastupidi, läbimõeldud lahendused aitavad kokku hoida nii tehnilisi-, ajalisi- kui ka inimressursse. Tõsteti esile vajadust edendada kogu kontseptsiooni, kus erivajadusega esinejaid toetatakse.
Headest praktikatest eeskuju võttes pakuti välja mitmeid lahendusi, sealhulgas tekst kõneks lahendust (kirjutustõlge), mis toetuks Ühtekuuluvuskontserdi kogemusele ning aitaks parandada teleülekannete kättesaadavust (teleülekandes intervjuude ja vahepalade edastamine kirjutustõlkega). Lisaks arutati võimalust tagada laulu- ja tantsupeol paremad töötingimused tõlgete pakkujatele ning parendada teleülekande lahendusi. Plaanis on tagada, et teleülekande ja kohapealse pildi edastamine lauluväljakul toimuks mugavast asukohast, mitte stuudioülekande kaudu, mis eeldaks täiendavaid ressursse. Selle asemel kasutatakse kohapealset tõlkekabiini lauluväljakul kohapeal.
Samuti jäi arutelus esile tõsiasi, et parkimine lauluväljakul on endiselt murekoht, mistõttu tuleb leida võimalusi pakkuda parkimis- ja peatumisvõimalusi neile, kes seda väga vajavad. Lisaks vajab jätkuvat tähelepanu lauluväljaku üldine ligipääsetavus, nt takistustevabad liikumisteed, siltide ja viitade suurus ning nähtavus. Oluline teema oli ka silmusvõimendi paigaldamine kassadesse, mis aitaks kuulmispuudega külastajatel paremini suhelda ja infot saada. Lisaks tuleb tagada piisav arv ligipääsetavaid tualettruume, et kõik külastajad saaksid peost mugavalt osa.
Kahjuks ka 2025. aastal peame endiselt tegelema küsimusega, kas subtiitrite ja viipekeeletõlke kuvamine laulupeo alal rikub visuaalset pilti. Tegelikkuses lisavad need ligipääsetavuse lahendused peole väärtust ning annavad kultuurikogemusele juurde kõigile nii kuuljatele kui ka kurtidele, eesti keelt emakeelena rääkijatele kui ka keeleõppijatele.
EPIKoda jätkab koostööd ja pingutusi kõigi osapooltega, et laulu- ja tantsupidu oleks tõeliselt kaasav rahvuslik kultuurisündmus ning ligipääsetav kõigile!
20.02.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja pöördumine seoses ebavõrdse kohtlemisega tervisekaitsenõuete kehtestamisel erihoolekandeteenustele
20.02.2025
Pöördumine Sotsiaalministeeriumi ja Sotsiaalkindlustusametii poole seoses puuetega inimeste arvu vähenemisega
17.02.2025
Viipekeelest ja laulupeost
14.02.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja arvamus Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule (561 SE)
12.02.2025
Eelinfo: Vestlusring: „Harvikhaigused ja tugi: Toimetulek lapse- ja täiskasvanueas“ 28.02.2025
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.