В подкасте (на эстонском языке) Эстонской палаты людей с ограниченными возможностями обсуждаются важнейшие события, персоны и темы, касающиеся людей с ограниченными возможностями, которые живут в Эстонии. Через интервью и репортажи мы доводим до слушателей именно то, что нужно знать о жизни людей с ограниченными возможностями в Эстонии.
Eesti Puuetega Inimeste Koja spetsialist Meelis Joost kommenteerib ÜRO puuetega inimeste komitee järeldusi Eesti raporti kohta, mida avaldati 2021. aasta aprillis.
Meelis Joosti sõnul positiivsena ÜRO tagasisides on välja toodud rida hiljuti vastu võetud seadusmuudatusi ning seda, et puuetega inimeste organisatsioonide rahastamine on süsteemne ja konventsiooni sätete täitmiseks on loodud sõltumatu järelevalvemehhanism Õigukskantsleri juurde.
Saatejuht: Jakob Rosin
Märtsikuu on toonud EPIKoja lauale suuremat teemat, milleks on Eesti puuetega inimeste konventsiooni täitmise raporti kaitsmine ÜRO-s.
Teemat arutlevad saatejuht Jakob Rosin ning EPIKoja tegevjuht Anneli Habicht.
Rohkem infot ÜRO raporti kaitsmise kohta: https://epikoda.ee/uudised/eesti-riik-annab-uro-le-aru-puuetega-inimeste-oiguste-tagamisest
Saatejuht on Jakob Rosin.
Haridus on inimese elu üks jämedamaid ja tähtsamaid alustalasid. Maailmas, kus erivajadustele aina enam tähelepanu pööratakse pingutavad riik, koolid, õpilased ja lapsevanemad selle nimel, et võrdne keskharidus oleks tagatud kõigile.
Tänases episoodis räägime Võrdsete Võimaluste Voliniku Liisa Pakostaga sellest, mida teha, kui suhtluses kooli ja erivajadusega õppuri vahel tekivad mured. Haridus ja Teadusministeeriumi Riigikoolide osakonna nõunik Jürgen Rakaselg avab vaadet riigi poolt ning Vanalinna Hariduskolleegiumi abiturient Elisabeth Egel räägib oma kooliteest ning sellest, kuidas kool, klass ja õpetajad on loonud olukorra, kus ka nägemispuudega noorel on võimalik saada täisväärtuslik haridus.
Saatejuht on Jakob Rosin
Muusika: Andre Louis: https://www.youtube.com/channel/UCqtMRZeGSGWMAy0AX31K0MQ
21. Mai 2020 on rahvusvaheline ligipääsetavuse päev. Selle raames räägime disaineri Daniel Kotsjubaga universaaldisainist, kui ka Erinevate puudeliikide esindajatega sellest, millised mured liikumis, kuulmis ja nägemispuudega inimesi igapäevaselt tabavad. Lili Tiri Eesti Liikumispuudega inimeste Liidu tegevjuht võttis iseseisvalt ette teekonna elektriratastoolis ning jagab oma seiklust ka meiega. Eesti Vaegkuuljate Liidu esinaine Külliki Bode avab aga kuulmispuudega inimestega suhtlemise tagamaid ning blogija Kai kuusk räägib, mis moodi nägijad nägemispuudega inimestele igapäeva elu kirjeldada võiksid.
Toimetaja ning saatejuht on Jakob Rosin
Muusika:
Andre Louis: https://www.youtube.com/user/TheOnjLouis
Koroonaviirusest põhjustatud eriolukord on toonud Eestis kaasa segadust mitmel rindel, seda ka puuetega inimeste seas. Räägime probleemidest ning pakutavatest lahendustest Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Anneli Habichtiga.
Suundume ka koroonaviiruse puhangu ühte tulipunkti, Saaremaale ning uurime Saaremaa Puuetega Inimeste Koja juhilt, Veronika Allaselt, kuidas elu saarel kulgeb.
Saatejuht on Jakob Rosin
www.epikoda.ee
Montaaž ning intervjuud: Jakob Rosin
Muusika: Andre Louis
Eesti Puuetega Inimeste Koja aastakonverents kannab tänavu pealkirja: “Elu kui dokfilmis. Kes lavastab kohaliku tasandi sotsiaalkaitset?”“
Sarnasel teemal kõneleme oma aasta viimases taskuraadio episoodis ka meie.
Selles episoodis on kaks intervjuud. Esmalt vestleme Kristi Rekandi ja Juta Saarevetiga. Kristi on puuetega inimeste nõustaja Eesti Puuetega Inimeste kojas ning Juta Saarevet töötab Õiguskantsleri büroos, kus tema peamiseks tööülesandeks on jälgida ÜRO puuetega Inimeste Õiguste Konventsiooni rakendamist Eestis.
Vestleme sellest, millised probleemid kohalikes omavalitsustes omale toetuste ja teenuste taotlemisel tekkida võivad, miks need probleevid kerkivad ning kuidas neid lahendada?
Teises intervjuus räägime Ave Jaaksoniga MTÜ-st Händikäpp ning vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepperiga ühest praktilisest ja lihtsast lahendusest, kuidas probleeme kohalike omavlitsustega lahendada võiks.
Saatejuht on Jakob Rosin
Kohalike omavalitsuste sotsiaalteenuste korralduslik info
https://www.sm.ee/et/kohaliku-omavalitsuse-korraldatavad-sotsiaalteenused
Info MTÜ Händikäpp pakutava kohtuteenuse osas
http://www.handikapp.ee/uudised/kohtuprojekt/lisainfo-oigusalase-kaitse-kohta/
ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraport „Puuetega inimeste eluolu Eestis“
https://www.epikoda.ee/wp-content/uploads/2018/03/EPIK_variraport_webi.pdf
Õiguskantsleri aastaülevaade aastast 2019
https://www.oiguskantsler.ee/ylevaade2019/sotsiaalne-turvalisus#i2
Sel aastal avanes paljudel nägemis, kuulmis ja liikumispuudega inimestel esimest korda elus võimalus saada osa Laulu ja Tantsupeost. Pooleaastase ettevalmistuse järel valmisid kirjeldustõlked kõigist tantsupeo tantsudest, ning viipekeelsed tõlked pea kõigist laulupeo lauludest. Samuti ka plaanid, kuidas rahvast pungil Laulu ning Tantsuväljakutel liikumispuudega inimestel mugav liikuda oleks. Käesolevas episoodis kohtumegi nende inimestega, kes aitasid 2019. aasta Laulu ja Tantsupidu ligipääsetavaks muuta.
Loe episoodi tekstiversiooni, vajutades siia.
Montaaž ja intervjuud: Jakob Rosin
Muusika: Andre Louis
Eesti Puuetega Inimeste Koja podcasti esimeses episoodis istume maha EPIKoja tegevjuhi Anneli Habichtiga ja Mihkel Tõkkega, kes on ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraporti projekti juht. Räägime sellest, mis raportiga on tegu, miks Eestile seda vaja oli ja mis nüüd, kus raport esitatud on, edasi saab?
Raportit ennast saab lugeda järgmiselt lingilt:
ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraport „Puuetega inimeste eluolu Eestis“
Intervjuu on salvestatud aprillis 2019. Saatejuht on Jakob Rosin
Intervjuu transkriptsiooni saab lugeda siit:
https://www.epikoda.ee/wp-content/uploads/2019/08/EPIKoja_podcast_1_august2019.docx
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.