Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.
21.09.2023 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
Sotsiaalkomisjon
21.09.2023
Eesti Puuetega Inimeste Koda soovib puuetega inimeste esindajana saada infot, millised tegevussammud on järgnenud pöördumistele:
22.08.22 algatas kodanik Anneli Tamm rahvaalgatuse „Tugiisik lepinguga tööle“, mis oli arutlusel Sotsiaalkomisjoni istungitel 17. ja 24. jaanuaril 2023, mille tulemusena tegi Sotsiaalkomisjon Sotsiaalministeeriumile ettepanekud:
Suureks probleemiks on see, et tugiisikud jäävad sageli just käsunduslepingu alusel osutatava tugiisikuteenuse osutamisel ilma ravikindlustuseta ning võimaluseta kasutada õigust puhkusele ja haiguspäevadele, mistõttu on väga keeruline leida inimesi, kes seda tööd teha sooviksid. EPIKoja poole tuleb arvukalt pöördumisi, kus inimesed on hädas, sest tugiisikuteenus pole kättesaadav, sageli on põhjuseks just see, et kohalik omavalitsus ei leia inimesele sobivat tugiisikut. Teenus on küll kohaliku omavalitsuse vastutusalas, kuid riigil on võimalik teenuse korralduses ja nõuete kehtestamisel rolli mängida, et teenus oleks üle Eesti kättesaadav ja ühetaolisem. Tugiisikute tööd tuleb väärtustada ning siin on oma roll nii kohalikel omavalitsustel, riigil kui erialaorganisatsiooni(de)l.
11.04.2023 pöördus Eesti Puuetega Inimeste Koda Õiguskantsleri poole (epikoda.ee/uudised/epikoja-poordumine-oiguskantsleri-poole-seoses-lille-kodus-aset-leidnud-vaarkohtlemise-juhtumitega) sooviga saada õiguskantsleri hinnangut, kas Rakvere Lille Kodus toimunud väärkohtlemise järgselt on erinevate institutsioonide poolt kannatanute toetamisel, sh ka kriminaalmenetluse käigus ning kohtumenetluses kokkuleppe sõlmimisel ja karistuse määramisel toimunud diskrimineerimine tulenevalt kannatanute puudest.
Õiguskantsler vastas pöördumisele ((oiguskantsler.ee/et/seisukohad/seisukoht/vastus-lille-kodus-juhtunu-asjus) ja palus Riigikogul:
Viimase aasta jooksul on meedia vahendusel avalikkuse ette jõudnud mitmed väärkohtlemise juhtumid hoolekandeasutustes. Peame puuetega inimeste eestseisjana oluliseks teemat fookuses hoida ning ootame reaalseid tegevusi seadusandja poolt, et väärkohtlemise juhtumeid hoolekandeasutustes ei toimuks.
Lugupidamisega
Maarja Krais-Leosk
Tegevjuht
Eesti Puuetega Inimeste Koda
14.04.2025
Otseülekanne: Teema- ja inspiratsioonipäev "Kuhu lähed, erihoolekanne?"
31.03.2025
Ühispöördumine seoses töötamise toetamise teenuse tulevikuga
26.03.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja täiendav pöördumine Riigikogu poole seoses Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga (561 SE)
18.03.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja pöördumine seoses mootorsõidukimaksu seadusega
06.03.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja ettepanekud kohalikel valimistel osalevatele erakondadele ja valimisliitudele
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.