Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.
12.03.2021 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
12. märtsil algab Eesti riigi puuetega inimeste konventsiooni täitmise raporti kaitsmine ÜRO puuetega inimeste komitees, mis jätkub 15. ja 17. märtsil. Riigi raporti kaitsmisele on eelnenud mitmeaastane protsess, mille olulise osana on Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) esitanud ÜRO-le variraporti, juhtides tähelepanu peamistele probleemkohtadele konventsiooni täitmisel Eestis.
Rahvusvahelise puuetega inimeste õiguste konventsiooni ratifitseerimisega 2012. a tekkis Eesti riigil kohustus anda ÜRO-le aru konventsiooni täitmisest. Kui riik esitas oma raporti ÜRO-le 2015. a ning täiendused 2019. a lõpus, siis EPIKoja variraport esitati 2019. a alguses ning täiendused 2021. a alguses. Riigi raport keskendub eelkõige Eesti seadusandluse ja konventsiooni kooskõlale analüüsile. Variraporti ülesanne on juhtida tähelepanu kitsaskohtadele konventsiooni täitmisel, toetudes praktilisele tegelikkusele Eesti puuetega inimeste elus.
Peamiste väljakutsetena tõi EPIKoda ÜRO komitee lauale viis teemat:
“Töötame selle nimel, et näidata objektiivselt puuetega inimeste olukorda Eestis. Kuigi viimastel aastatel on toimunud positiivseid arenguid, maadlevad eesti puuetega inimesed endiselt variraportis esiletoodud põhimõtteliste väljakutsetega. Ei saa veel öelda, et Eesti täidab kõiki puuetega inimeste konventsiooniga ettenähtud kohustusi,” ütles EPIKoja tegevjuht Anneli Habicht peale videokohtumist ÜRO puuetega inimeste komiteega 10. märtsil.
EPIKoja esindusse kuulusid kohtumisel EPIKoja juhatuse liige ja Eesti Pimedate Liidu juhatuse esimees Jakob Rosin, Eesti Kurtide Liidu juhatuse esimees Tiit Papp, EPIKoja juhatuse liige ja Pärnumaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Toomas Mihkelson ning EPIKoja tegevmeeskonna liikmed Kristi Rekand ja Meelis Joost.
ÜRO puuetega inimeste konventsiooni eesmärk on kaitsta ja edendada puuetega inimeste õigusi ning tagada, et riik ja teised osapooled astuksid vajalikke samme puuetega inimeste õiguste edendamiseks ja toimetuleku parandamiseks, ühtlasi tegutsedes teadlikkuse suurendamise ja toetuste, teenuste ning muu abi kättesaadavuse heaks.
Eesti riigi raporti avalikku kaitsmist võib jälgida 12., 15. ning 17. märtsil kell 13:30-15:30.
Rohkem infot ÜRO istungi kohta
Uuendatud:
Vaata järele esimese sessiooni salvestust
Vaata järele teise sessiooni salvestust
Vaata järele kolmanda sessiooni salvestust
21.02.2025
Pöördumine seoses hooldajatoetuse maksmisega ja ravikindlustuse jätkamisega peale hooldatava surma
20.02.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja pöördumine seoses ebavõrdse kohtlemisega tervisekaitsenõuete kehtestamisel erihoolekandeteenustele
20.02.2025
Pöördumine Sotsiaalministeeriumi ja Sotsiaalkindlustusametii poole seoses puuetega inimeste arvu vähenemisega
17.02.2025
Viipekeelest ja laulupeost
14.02.2025
Eesti Puuetega Inimeste Koja arvamus Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõule (561 SE)
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.