Puude raskusaste taotlemine lapsel

Kuidas taotlust esitada:

  1. Enne taotluse esitamist külasta 3 kuu jooksul pere- või eriarsti. Nii on arstil asjakohane ülevaade sinu lapse tervislikust olukorrast. Enne taotluse esitamist informeeri sellest arsti, et ta teaks aegsasti koondada ja sisestada vajalikud terviseandmed tervise infosüsteemi.
  2. Täida ekspertiisitaotlus, mille vorm on kättesaadav elukohajärgses Sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduses või Sotsiaalkindustusameti kodulehel – Sotsiaalkindustusameti kodulehel.
  3. Täidetud taotluse võid viia Sotsiaalkindlustusametisse kohapeale, saata posti või e-postiga digitaalselt allkirjastatuna. Vajaliku kontaktinfo leiad Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt.

Pärast taotluse esitamist:

  1. Varu kannatust, puude raskusastme ekspertiis võtab tavaliselt aega kuni 1,5 kuud. Pika asjaajamise tõttu pere rahas ei kaota, sest toetust makstakse ka tagasiulatuvalt.
  2. Sotsiaalkindlustusamet suhtle taotluses märgitus arstiga, kes täidab ja saadab lapse terviseseisundit hindavad dokumendid tagasi Sotsiaalkindlustusametile. Menetluse käigu ja tulemuse kohta saad infot Sotsiaalkindlustusametilt.
  3. Puude raskusastme tuvastamine toimub dokumentide alusel – ekspertiisitaotlus ja terviseseisundi kirjeldus. Sina ega su laps ekspertiisi tegijatega ei kohtu! Oluline on eelnevalt läbi mõelda ja taotlusse kirja panna, millised lisakulud on sinu lapsel seoses arengu toetamise, tervise ja hooldamisega, mida teistel tema eakaaslastel ei ole.
  4. Sotsiaalkindlustusamet teeb puude raskusastme kohta otsuse, millest teavitatakse ka terviseseisundi kirjelduse teinud arsti.
  5. Otsuse puude raskusastme kohta vormistab Sotsiaalkindlustusamet kirjalikult 15 tööpäeva jooksul, arvates otsuse tegemise kuupäevast.

Mida annab määratud puude raskusaste?
Lapsele määratud sügav, raske või keskmine puue annab õiguse taotleda erinevaid puudega inimestele mõeldud sotsiaaltoetusi, teenuseid ja soodustusi. Puude määramise taotlusel saad kohe avaldada ka soovi puudega lapse toetuse ning lapsele puudekaardi saamiseks. Kui lapsele määratakse puude aste, siis määratakse talle ka puudega lapse toetus alates ekspertiisitaotluse esitamise kuupäevast tagasiulatuvalt. Peale puudeotsuse tegemist saad vajadusel lapsele taotleda sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust. Rehabilitatsiooniteenust võivad taotleda kõik puudega lapsed, kuid teenust saavad vaid need lapsed, kellel Sotsiaalkindlustusamet tuvastab rehabilitatsiooniteenuse vajaduse.

Puudega isiku kaart
Kui lapsele on määratud puue, saab ta puudega isiku kaardi. Kaarti ei pea eraldi taotlema, piisab, kui märgid kaardi soovi puude määramise taotlusel. Puudega isiku kaart tõendab õigust ettenähtud soodustustele. Kaart kehtib koos isikut tõendava dokumendiga, koolilaste puhul sobib selleks näiteks õpilaspilet.

Kui sa ei ole otsusega rahul?
Kui sulle tundub, et ekspertiisiotsus ei ole õige, on sul õigus 30 päeva jooksul pärast otsuse teadasaamist pöörduda vaidega Sotsiaalkindlustusameti juures asuvasse vaidekomisjoni. Vaides pead selgitama, miks sa otsusega nõus ei ole. Täpsemad juhised vaide koostamiseks leiad Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt.

Sotsiaalkindlustusameti Puude Raskusastme Tuvastamise Põhialused Lastel (2021)

Täiendav lugemine käsiraamatust "Teekond erilise lapse kõrval lk 24-29

ÜLES