Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.
03.12.2020 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
Kolmandal detsembril tähistatakse ÜRO algatusel üleilmset puuetega inimeste päeva. Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) kutsub tänavu, lähiajaloo keerulisimal detsembrikuul, vaatama epideemiast tulenevatele elumuutustele puuetega inimeste ja krooniliste haigete pilguga.
„2020. aasta on pakkunud kõigile võimaluse kogeda ja mõista, mis tunne on elada pidevate piirangutega. Koroonakriis möödub varem või hiljem, kuid Eestis on 150 000 inimest, kes puude tõttu kogevad piiranguid terve elu jooksul,“ ütles EPIKoja juhatuse liige Jakob Rosin.
Piiratud väljapääs oma kodust , tihedamaks muutunud tervisemured, testimise vajadus, regulaarne kätepesu, maski kandmine – käes on tõsine tervisekriis, mis puudutab kõiki eestimaalasi. Paljude jaoks on tegemist esmakordse kogemusega, kui enda ja lähedaste tervisele ja toimetulekule tuleb nii hoolsalt ja pidevalt mõelda. Kuid see kogemus on ka võimalus õppida empaatiat.
Tunnustan Eesti Puuetega Inimeste Koda, kes on olnud aastaid ministeeriumi hea koostööpartner ning aidanud COVID-19 kriisi ajal vahendada puuetega inimestele või puudega laste vanematele ning eestkostjatele infot nii valitsuse kehtestatud piirangutest, riigi pakutavatest tugimeetmetest kui koroonaviiruse käitumisjuhistest ja nõuannetest,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.
„Meie jaoks on tähtis, et oluline informatsioon oleks ligipääsetav kõigile inimestele. Nii oleme valitsuse ja terviseameti pressikonverentsidele tellinud viipekeeletõlke, et teave oleks kättesaadav ka kurtidele ning teeme tööd selle nimel, et parandada ligipääsetavust infole ka teiste sihtgruppide jaoks kõigis eluvaldkondades.” Ministri sõnul on riigi jaoks oluline laiemalt ligipääsetavuse parandamine kõigis Eesti piirkondades ja valdkondades, mis on üks lähiaastate suurimaid väljakutseid.
„Soovin, et karm kriisikogemus annaks uut hoogu ligipääsetavama keskkonna tekkele. Et maja ehitades või korterit ostes taipaksime nõuda lapsevankri ja ratastooliga ligipääsetavat, et äppi või veebilehte luues mõtleksime ka nägemispuudega kasutajatele. Et kuulmispuudega inimesega suheldes kõneleksime selgelt ja katmata suuga. Et märkaksime ja hooliksime päriselt, tegudes,“ lisas Jakob Rosin.
Vaata EPIKoja sotsiaalseid lühifilme, mis esilinastuvad ülemaailmsel puuetega inimeste päeval
Vaata videot
Kas oled märganud, et oled hakanud rohkem muretsema oma tervise pärast? Kas see juhuslik köha või kõhuvalu on märk millestki tõsisemast? Kas tuleb testima minna? Mõned meist on oma tervise suhtes pidevalt valves: I tüüpi diabeetikud näiteks jälgivad veresuhkru taset 4 kuni 10 korda päevas, iga päev, terve elu vältel.
Vaata videot
On tüütu, kui saad kõne või tuled välismaalt ja sind sunnitakse 10-päevasesse koduisolatsiooni. Või kui tahad minna välja, aga kõik üritused on tühistatud. Liikumispuudega inimesed teavad seda tunnet hästi, sest kui maja ei ole lifti ega muu vajalikuga varustatud, ei pääse nad kõrvalise abita välja terve elu vältel.
Vaata videot
Need, kes pole kordagi kogenud “hakkimist” videokõnes, pole ilmselt videokõnet kunagi teinud. Vaegkuuljad peavad aga tihtipeale küsima asju üle ka näost näkku rääkides, sest kui vestluskaaslane ei räägi selgelt või ei vaata otsa, tekivad jutuajamises lüngad. Terve elu vältel.
Argo Aadli
Kristi Kallaste
Tatjana Kosmõnina
Priit Pius
Kristi Rekand
Kätlin Riidebach
Uku Suviste
Vladislav Veližanin
Andrei Titov
Jakob Rosin
Anneli Habicht
Vladislav Veližanin
Siim Kingisepp
Hilife OÜ
Viipekeeletõlgid OÜ
20.11.2024
Pereprogramm neuroloogiliste haigustega (suure hooldusvajadusega) laste peredele Tammistu perekeskuses
15.11.2024
Kammerkoor Encore ja Eesti Puuetega Inimeste Koda kutsuvad ühtekuuluvuskontserdile “Elukoor”
15.11.2024
Omastehoolduse infotund 6. detsembril Kohtla- Järvel
12.11.2024
EPIKoja pöördumine seoses Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli sulgemisega
11.11.2024
Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskooli ei tohi sulgeda!
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.