Tähelepanu!

Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.

Vabariigi aastapäeva teleülekanne saab ligipääsetavaks puuetega inimestele

04.02.2020 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis

Eesti Vabariigi 102. aastapäeva kontsertetenduse teleülekanne saab ligipääsetavaks nägemispuudega televaatajatele läbi kirjeldustõlke. Samuti saavad eesti viipekeele tõlke ning subtiitrite toel presidendi kõnest osa kuulmispuudega televaatajad. Kirjeldustõlkega kontsertetendus jõuab eetrisse esmakordselt.

“Möödunud aasta ligipääsetavuse edulooks sai XXVII üldlaulu- ja XX tantsupidu “Minu arm”, mis jõudis ajaloos esimest korda ka puuetega inimesteni. Nüüd teeme sama 24. veebruari teleülekandega, et seda saaksid oma kodudes nautida ka nägemis- ja kuulmispuudega inimesed. Tegemist on ühekordse projektiga, kuid soovime, et säärased lahendused saaksid lahutamatuks osaks igast suursündmusest, mis kogu Eestile mõeldud,” ütles Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse liige ja Eesti Pimedate Liidu juht Jakob Rosin.

Kontsertetendust Ugala teatris saab Eesti Televisioonist jälgida kirjeldustõlkega. Kirjeldustõlk on etenduse proove ning stsenaariumit jälgides ette valmistanud laval toimuvat kirjeldava teksti, mida etendusega sünkroonis tele-eetris ette kantakse. Kirjeldustõlke autorid Krista Fatkin ja Kai Kuusk on pikaaegse filmide ja teatrilavastuste kirjeldamise kogemusega. Samuti oli Krista tegev suvise tantsupeo kirjeldustõlke meeskonnas.

Lisaks on ETV2 kanalilt võimalik jälgida presidendi kõnet nii subtiitritega kui ka eesti viipekeelde tõlgituna.

„Eesti elu tähtsad sündmused peaksid andma kaasaelamise ja nautimise rõõmu kõigile. On suurepärane, et tänavu Vabariigi aastapäeval astume taas sammu õiges suunas,“ ütles õiguskantsleri puuetega inimeste õiguste valdkonna juht Juta Saarevet.

Kirjeldustõlke saab aktiveerida televaataja, käivitades oma digiboxis nägemispuudega inimestele mõeldud Eesti Televisiooni alternatiivse audiokanali. Viipekeelset ning subtiitritega presidendi kõnet näeb ETV2 kanalilt.

Teleülekannet aitab ligipääsetavaks muuta Eesti Puuetega Inimeste Koda koostöös Eesti Pimedate Liidu, Vabariigi Presidendi Kantselei, Eesti Rahvusringhäälingu ja Õiguskantsleri Kantseleiga.

ÜLES