Tähelepanu!

Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.

Voxmate: ligipääsetavuse valdkonnas on iduettevõtetele veel kõvasti ruumi

01.10.2021 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis

Eesti iduettevõte Voxmate tõi 1. septembril turule mobiilirakenduse, mis on suunatud nägemise osaliselt või täielikult kaotanud inimestele. Voxmate’i kaasasutaja Katja Danilova näeb, et ligipääsetavuse valdkonnas on hetkel veel väga vähe iduettevõtteid, ent potentsiaali erinevate arendustega valdkonda paremaks muuta on kõvasti.

Vajadus tekkis isikliku kogemuse tõttu

Voxmate’i lugu sai alguse, kui selle kaasasutaja Katja Danilova isa kaotas ootamatult nägemise. “Üritasime talle leida erinevaid tegevusi, mida ta saaks haiglas üksinda teha, näiteks raadiot või audioraamatuid kuulata,” meenutas Katja. Pere polnud varem ekraanilugejatega kokku puutunud, nad arvasid, et tegemist on rakendustega, mille kasutamisega saab igaüks hakkama. “Selgus, et see on tegelikult väga keeruline. Võib kuluda aastaid, et nende kasutamine selgeks saada ja tihtilugu ka peale seda on need tüütud,” sõnas ta. See on ka põhjuseks, miks osaliselt või täielikult nägemise kaotanud inimesed ei pruugi hakata nutitelefone kasutama või kasutavad vaid üksikuid funktsioone.

“Meie jaoks oli see üllatus, sest arvasime, et 21. sajandi arendused on sellised, et taoliste rakenduste kasutamine läheb kergemalt,” rääkis Katja. Olles turul olevate rakendustega lähemalt tutvunud, otsustati ise luua lahendus, mida oleks juba esimesest päevast lihtne kasutada. Tiimi kaasati ka ajakirjanik ja Eesti Pimedate Liidu juht Jakob Rosin, kes on ise küll kogenud ekraanilugejate kasutaja, ent tõdes, et mõningaid rakendusi on keeruline kasutada ja kui inimesel puudub huvi tehnoloogia vastu, siis võtab nende õppimine palju aega ja ressurssi.

“Olen oma varasemas töös nägemispuudega inimeste koolitajana märganud, kui raske on inimestel, kes on nägemise äsja kaotanud, hoomata operatsioonisüsteemidesse sisse ehitatud, küll võimalusterohkete, kuid keeruliste ekraanilugejate tööpõhimõtteid. Samas on värskelt pimedaks jäänud inimesele eriti oluline kiiresti taas tunda end olulise osana maailmast ja olla inforuumis teistega võrdne. Tahame Voxmate’iga anda võimaluse pääseda meelelahutuseni, sõpradeni või informatsioonini lihtsasti ja ilma pika, nädalaid kestva ekraanilugemistarkvara õppimiseta,” rääkis Jakob.

Prioriteediks audio

Voxmate eristub teistest nägemispuudega inimestele mõeldud rakendustest selle poolest, et see ei tööta koos telefoni operatsioonisüsteemi sisse ehitatud ekraanilugejaga, vaid pakub kasutajale eraldi lahendust, millel on selge ja lihtne audiopõhine kasutajaliides. “Lähtusime ligipääsetavusest ja ehitasime sisu selle peale üles. Tavaliselt lähenetakse sellele teistpidi – kõigepealt luuakse äpp ja alles siis mõeldakse, kuidas sisu ligipääsetavaks teha,” ütles Katja.

Hetkel on Voxmate’is üle 20 helipõhise rakenduse, sisuliselt võib öelda, et Voxmate on platvorm, kuhu on koondatud erinevad rakendused, mis on kohandatud vastavalt vaegnägijate või pimedate vajadustele. Need, kelle jaoks on nutiseadmed veel võõrad, saavad alustada lihtsamate võimalustega – kuulata uudiseid, skaneerida trükiteksti, kuulata raadiot või taskuhäälinguid, helistada sõpradele või saata neile sõnumeid Telegramis. Need, kes on ekraanilugejatega juba paremini tuttavad, saavad mängida mänge ja külastada näiteks YouTube’i.

Kõik funktsionaalsused saab rakenduses kätte nelja viipega (vasakule-paremale, üles-alla). Seega on lahendus lihtne neile, kel on tavaliste ekraanilugejatega varasemalt raskusi olnud või kes on hiljuti nägemise kaotanud. Rakendusel on neli erinevat visuaalset lahendust, et osaliselt nägemise kaotanud inimesed saaks soovi korral ekraanilt mugavalt sõnu lugeda. Voxmate’i on võimalik kasutada ka nii, et ekraan on täiesti must, ent audio töötab.

Hetkel on rakendus ingliskeelne, ent plaanis on lisada ka teisi keeli. Tulevikus võiks Voxmate olla avatud ka teistele arendajatele, et soovijad saaksid Voxmate’i sees luua oma audiopõhiseid rakendusi.

Ligipääsetavuse valdkonnal on suur potentsiaal

Katja Danilova sõnul ei ole hetkel turul väga palju iduettevõtteid, mis tegutseksid ligipääsetavuse valdkonnas, ent vaikselt tuleb tegijaid juurde. Üheks põhjuseks on kindlasti see, et inimkond vananeb ja üha rohkem on erivajadustega inimesi. Järjest rohkem ettevõtteid pöörab oma tähelepanu sellele, et parandada teenuste digitaalset ligipääsetavust.

Interneti ligipääsetavusega tegelev Bureau of Internet Accessibility andis juba kahe aasta eest hinnangu, et ligipääsetavuse probleeme lahendava tehnoloogia turg on 2024. aastaks väärt 31 miljardit dollarit. Fior Markets ennustas 2020. aastal, et 2025. aastaks on nägemispuudega inimestele suunatud abistava tehnoloogia turg väärt 7 miljardit dollarit.

“Tihtilugu arvatakse, et ligipääsetavuse või kaasamise valdkonnas tegutsevad ainult MTÜ-d, aga tegelikult on sellel valdkonnal palju potentsiaali,” lausus Katja. “Räägime palju jätkusuutlikkusest ja selle olulisusest, aga mina näen ligipääsetavust selle osana. See on jätkusuutlik, kui me hoolime kõigist inimestest võrdselt. Mida rohkem teeme asju, arvestades erinevaid erivajadusi, seda parem on maailm meie kõigi jaoks.”

Voxmate’i rakendus on alates 1. septembrist Androidile saadaval Google Play poes.

Käesoleva aasta septembris liitus Voxmate Northbound Startups projekti raames Tehnopoli Startup Inkubaatori programmiga ja peagi liituvad nad ka Connected Health klastriga.

Allikas: Connected Health

ÜLES