Tähelepanu!

Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.

Kuidas käituda eriolukorra ajal?

13.03.2020 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis

Koroonaviirus põhjustab COVID-19 haigust, mis levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu. Viiruse peiteperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva.

Koroonaviirusest põhjustatud haigus on sarnane teistele viirushaigustele, mille puhul võib esineda köha, palavik, hingamisraskused. Pea meelest, et viirushaiguse sümptomid ei tähenda tingimata haigestumist COVID-19 haigusesse. Tegemist võib olla mõne muu haigusega, mida praegu levib samuti palju. Kindlasti jälgi hoolikalt oma tervist, eriti kui kuulud riskigruppi: vanemaealised (65+), nõrga immuunsusega ja krooniliste haigustega inimesed.

Haigestumise korral helista või kirjuta oma perearstile, kes hindab sinu olukorda ja annab raviks ja tervise jälgimiseks edasised juhised. Kui perearsti ei ole võimalik kätte saada, siis helista perearsti nõuandetelefonile 1220, kus vajadusel suunatakse kõne edasi kiirabisse. Laste puhul aitab ka nõuandetelefon 1599. Viirushaiguse puhul ära pöördu EMO-sse, sest nii võib sinu haigus kanduda edasi teistele ja võid ise saad hoopis uue haiguse. Kui oled väga raskesti haigestunud ning vajad kiiresti abi, võta ühendust hädaabiga numbril 112.

Haigestunud või hoolduslehte vajavad töötavad inimesed saavad selle patsiendiportaalis digilugu.ee ise avada. Telefoni teel perearstikeskusse pöörduda vaid neil inimestel, kellel on tervisemure, ja neil, kellel puudub võimalus paluda töövõimetus- ja hoolduslehe avamist patsiendiportaalis või e-posti teel.

Eriolukorras käitumisjuhiste saamiseks on tasuta infotelefoni - number on 1247.

Mida saab teha, et mitte haigeks jääda:

  • Pese tihti käsi ja hoolikalt sooja vee ning seebiga. Kui neid pole võtta, aitab ka desinfitseerimisvahend.
  • Köhi ja aevasta varrukasse, pabertaskurätti. Käe suu ette panemisest ei ole kasu, sest peopessa sattunud pisikud kanduvad sealt kergesti edasi.
  • Pabertaskurätt viska peale kasutamist kohe prügikasti.
  • Ära puuduta nägu, silmi või suud pesemata kätega. Nii väldid viiruse kandumist kätelt organismi.
  • Võimalusel püsi kodus ja ära puutu kokku võõraste inimestega. Kui oled haigestunud, jää kindlasti koju. Viirus võib edasi kanduda tööl, poes, bussis, päevakeskuses või avalikes kohtades.
  • Kui oled terve ja kodus hakkab igav, mine jalutama. Värskes õhus viirus ei levi ja värskes õhus viibimine teeb su tervisele head.

Kuidas käituda, kui sul on vaja osta toitu või ravimeid?

  • Kui elad linnas, telli võimalusel toit e-poest.
  • Osta poest toitu arvestusega, et ei peaks 3-5-päeva poodi tagasi minema. Mitmeks nädalaks toitu varuda pole mõtet, sest poodidesse tuuakse iga päev kaupa juurde.
  • Kui on vajadus minna poodi või apteeki, mine võimalusel kõige lähemasse, kuhu saad minna jala, mitte ühistranspordiga.
  • Kui vajad ravimeid kroonilise haiguse raviks, siis helista retsepti pikendamiseks oma perearstile
  • Ravimeid ostes, kui apteekril on hetkel anda sulle nt ühe retsepti eest ravimeid, ära muretse - ravimeid tuuakse apteekidesse kindlasti juurde.
  • Peale poes või apteegist käimist pese kindlasti hoolikalt käed.
  • Kui sinu liikumine on raskendatud või kuulud riskigruppi (eakad, kroonilised haiged jne), siis palu toidupoest või apteegist kauba saamiseks appi mõni lähedane. Kui nemad sind aidata ei saa, siis pöördu abi saamiseks oma elukohajärgsesse kohalikku omavalitsusse.

Internetis levib väga palju väärinfot - ära usu kõike, mida loed! Kõige asjakohasema ning värskema info haiguse ja selle leviku kohta leiad Terviseameti koduleheküljelt

Info eriolukorra kohta vene keeles

ÜLES