Uuri lisaks:
▶ Sotsiaalteenused
▶ Riigi poolt pakutavad teenused
▼ Kohaliku omavalitsuse pakutavad teenused
Kohalikud omavalitsused pakuvad oma elanikele nii sotsiaalteenuseid kui vältimatut sotsiaalabi. Iga kohalik omavalitsus kehtestab määrusega abi andmise korra, mis sisaldab teenuste kirjeldust ja rahastamist ning nende taotlemise tingimusi ja korda. Erinevates omavalitsustes on teenuste loetelu ja nende saamise tingimused erinevad. Seadusega on määratud teenused, mida kohalik omavalitsus peab osutama, lisaks võib omavalitsus ise otsustada, milliseid võimalusi oma elanikele ta pakub. Nende teenuste loetelu on omavalitsuseti väga erinev ning konkreetses omavalitsuses pakutavaid teenuseid tuleks uurida valla või linna kodulehelt või sotsiaalosakonnast.
Pöördudes omavalitsuse poole on sul oluline teada, et abi küsides ei pea taotlema konkreetset teenust, vaid vajadusele vastavat abi. Seejärel on omavalitsusel kaks ülesannet: hinnata abivajadust ja selgitada välja vajadustele vastav abi. Abivajadust peab hindama koostöös inimesega, terviklikult ja objektiivselt (vaadates n-ö taotluse taha), s.t peab selgitama välja, kas, millistes tegevustes ja mil määral inimene abi vajab. Abivajadusel hindamisel võidakse teha kodukülastus. Tuleb arvestada inimese toimetulekut, elukeskkonda, sotsiaalset võrgustikku, aga ka tahet, soove, motivatsiooni jne. Abistamisel tuleb eelistada teenust, mis võimaldab inimesel oma elu võimalikult palju ise korraldada.
Sotsiaalhoolekande seadusest tulenevalt peab kohalik omavalitsus osutama oma elanikele järgmisi sotsiaalteenuseid:
Kui sa vajad kuulmispuude tõttu viipekeele tõlketeenust, siis ka seda saad taotleda kohalikust omavalitsusest.
Lisaks on võimalik kohalikult omavalitsuselt taotleda puudega inimese sõiduki parkimiskaarti, kui Sul on liikumis- või nägemispuue või ajutine liikumisvõime kaotus. See kaart annab võimaluse parkida avalikes tasulistes parkimiskohtades tasuta, peatuda ja parkida peatumist või parkimist keelavate märkide mõjupiirkonnas, parkida piiratud parkimisajaga parklas ettenähtust kauem ja õueala teel väljaspool parklat.
Kohalikust omavalitsusest saad taotleda ka toetust eluruumide kohandamiseks, kui vajad seda oma puude või erivajaduse tõttu. Uuri täpsemaid tingimusi ja võimalusi oma linna- või vallavalitsusest.
Vastavalt Sotsiaalhoolekande seadusele kehtivad kvaliteedipõhimõtted sotsiaalteenuste osutamisel. Nende põhimõtete täitmiseks koostatud juhised on avaldatud sotsiaalkindlustusameti kodulehel. Juhiseid koostatakse jooksvalt juurde ning valmimise järgselt avaldatakse need samuti SKA kodulehel.
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.