Eesti-Läti ühisprojekt Access Routes

Projekti nimi Eesti-Läti ühisprojekt Access Routes
Projekti kestus: 01.10.2023 - 31.03.2026
Euroopa Regionaalfondi kogutoetus: 894 574,00 EUR

Eesti Puuetega Inimeste Koda alustas koostööd projektis „Ligipääsetavate turismisihtkohtade ja marsruutide arendamine” (Access Routes)
Projekti peamine elluviija ja juhtpartner – Kurzeme Arenguagentuur koostöös 4 partneriga Lätist ja Eestist alustas koostööd turismisihtkohtade arendamiseks ja kaardistamiseks. Lisaks juhtpartnerile osalevad projektis:

Vidzeme Arenguagentuur, www.vidzeme.lv
Eesti Puuetega Inimeste Koda, www.epikoda.ee
Võru maakonna arenduskeskus, www.vorumaa.ee
Tartu maakonna turismisihtasutus, Lõuna-Eesti DMO, www.visitsouthestonia.com

Projekti eesmärk on laiendada ligipääsetavate turismisihtkohtade võrgustikku mapeirons.eu lehel ja kaardistada kokku 30 ligipääsetavat 1-3 päevast marsruuti Lätis ja Eestis. Loodus ja kultuuripärand on riiklikud väärtused, mis aitavad kaasa elukvaliteedi parandamisele ning on olulised haridusvaldkonnas aga ka vaba aja veetmisel. Kas nende kättesaadavus aga on tagatud kõigile? Värskes õhus liikumine võib olla keeruline selliste takistuste tõttu nagu liiga kitsas, liiga järsk või kivine teelõik, aga ka põhjusel, et ligipääs teabele ja teenustele ei ole tagatud. See mõjutab mitte ainult puuetega inimesi, vaid ka lapsevanemaid, vanemaealisi inimesi ning kokkuvõttes palju suuremat osa elanikkonnast, kui me arvame. Keskkonna ja teenuste kohandamine kõigile on oluline nii sotsiaalses kui ka majanduslikus mõttes. See on Eesti-Läti programmi piirkonna ühine väljakutse, mis nõuab piiriülest lähenemist, et pakkuda ligipääsetavat teavet, keskkonda ja teenuseid.

Projekti üheks eesmärgiks on lisada varem loodud kodulehele mapeirons.eu uusi Eestis ja Lätis asuvaid ligipääsetavaid loodusturismi ja päranditurismi sihtkohti.
Mapeirons.eu lehele lisatakse matkaradu, kultuuripärandikohti, teisi huvipunkte, toitlustus- ja majutusteenuseid Vidzeme maakonnas ja Lõuna-Eestis. Projekti üheks eesmärgiks on ka luua taktiilseid ja komabatavaid lahendusi 12 asukohas Lätis (Kurzeme ja Vidzeme) ning 9 asukohas Lõuna-Eestis. Riikide ülene lähenemine aitab arendada ja tagada ühtset miinimumligipääsetavust ning luua „Puuetega inimestele sõbralikud turismisihtkohad“ kvaliteedimärki. Projekti fookuses on samuti ligipääsetavuse alase info levitamine ning teadlikkuse tõstmine.

Juhised kultuuri ja turimisvaldkonna teenuste ligipääsetavuse suurendamiseks

Valminud on juhend turismiobjektide füüsilise ligipääsu tagamiseks. Juhend on mõeldud turismi- ja toitlustusettevõtetele ning kultuuriasutustele (muuseumid, teatrid, kinod, kontserdisaalid), et anda suuniseid
ligipääsetavuse tagamiseks. Juhendis käsitletakse üldlevinud nõudeid, detailsem teave seadusandluses ja valdkondlikes juhendites. Eestis: ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri määrus 28 “Puudega inimeste erivajadusest tulenevad nõuded ehitisele” (www.riigiteataja.ee) ja “Nägemispuudega inimestele ligipääsetav keskkond” (www.pimedateliit.ee).

Lae materjal alla:

ÜLES