Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.
06.07.2023 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
Eesti Puuetega Inimeste Koda viis perioodil märts- aprill 2023 läbi kirjeldava ülevaateuurimuse, mille eesmärk oli eelkõige kaardistada EPIKoja võrgustiku liikmete hulgas valdkondi, kus neil on olnud raskusi oma vajadustele vastava abi saamisel omavalitsuse või riigi tasandil, sh nii toetuste kui teenuste näol.
54% vastanutest, kes ei ole enda vajadustele vastavat abi KOV-ist saanud, ei ole peale keelduvat otsust ka midagi ette võtnud ning on jäänud vajaliku abita. Juhul kui inimesed on esitanud vaide või pöördunud halduskohtusse, on otsuseid muudetud ja inimesed on enamasti saanud oma vajadustele vastavat abi. Seda nii KOV-i kui SKA teenuste ja toetuste ning ka Töötukassa töövõime hindamiste puhul.
Küsitluse tulemustest lähtuvalt koostasime EPIKojas videoformaadis juhendi 5 tegevussammuga vajaliku abi saamisel.
Videol on olemas viipekeelene tõlge ja eestikeelsed subtiitrid.
5 tegevussammu vajaliku abi saamisel:
1. Kui vajad abi oma igapäevaeluga toimetulekul, siis tee võimalusel alati kirjalik taotlus, milles selgitad oma vajadusi. Kui kirjutamine on Sulle raske ja Sa pöördud ise omavalitsusse või helistad, siis küsi alati: „Kas Sinu pöördumine dokumenteeriti?“. See on sellisel juhul omavalitsuse kohustus.
2. Tunne huvi, millal ja kuidas toimub Sinu abivajaduse terviklik hindamine. Osale sellel aktiivselt ja jaga oma vajaduste ning võimaluste ning raskuste ja piirangute kohta igakülgset, asjakohast ning tõest infot. Kui Sul on hooldaja või Sa oled ise kellelegi hooldaja, siis peab omavalitsus hindama ka hooldaja hoolduskoormust ja pakkuma vajadusel temale tuge, et hooldaja suudaks täita seda ülesannet.
3. Kui abi, mida saad peale abivajaduse hindamist, ei vasta Sinu vajadusele, siis on sul õigus saada abi osutamise kohta kirjalik vastus. Selles peavad olema selgitused ja põhjendused, miks tehti selline otsus. Sul on õigus näha abivajaduse hindamise materjale ja kogu infot, mida on kasutatud otsuse tegemisel.
4. Kui kirjalikus vastuses on näha, et ei ole arvestatud kõiki olulisi asjaolusid ja lahendus ei kata Sinu vajadusi või Sa said täiesti keelduva vastuse, siis tuleb otsus vaidlustada. Vaide saad esitada omavalitsusele, kes otsuse tegi. Selle saab koostada ise või saavad Sind selles abistada Õigusteenuste Büroo juristid.
5. Kui vaide esitamise järgselt ei ole Sa endiselt saanud oma vajadustele vastavat abi, siis saab järgmise sammuna pöörduda halduskohtusse. Vajadusel saad ka selle sammu tegemisel nõustamist ja abi Õigusteenuste Büroo juristidelt.
Alates selle aasta juulit saab pöörduda nõustamiseks ka Eesti Puuetega Inimeste Koja poole- helista või saada SMS teisipäeviti kell 13.00- 16.00 telefonile 54010452.
16.12.2024
Selgusid EPIKoja tunnustuskonkursi 2024. a. laureaadid
13.12.2024
Arvamus erihoolekandeteenuse järjekorra määrustele
10.12.2024
Eesti Puuetega Inimeste Koja arvamus „Tervisekaitsenõuded erihoolekandeteenustele ja eraldusruumile“ eelnõule
04.12.2024
Täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis
29.11.2024
Eesti Puuetega Inimeste Koja pöördumine kommertsvedajatele ja avalikkusele suunatud teenust osutavatele vedajatele ligipääsetavuse nõuete kehtestamiseks
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.