Elundidoonorlus

Elundidoonorlus on heategu, mis võib päästa kellegi elu või parandada elukvaliteeti. Elundidoonoriks saab inimene olla ise elu ja tervise juures olles – annetades oma lähedasele neeru. Elundidoonoriks saab olla ka inimene surmajärgselt, olles eelnevalt selleks soovi avaldanud. Elundite annetamine surmajärgselt ei kahjusta juba surnud inimest, aga võib olla hindamatuks väärtuseks teisele inimesele, kes saab sellega uue võimaluse elule.

Kui puuduvad andmed surnud inimese eluajal väljendatud arvamuse kohta, siis püütakse see välja selgitada lähedaste kaudu. Et säästa oma lähedasi rasketest otsustest, on mõistlik oma arvamus ise kujundada ja teatavaks teha.

Tahteavaldust doonoriks saamiseks saab avaldada kolmel moel:

  • Rääkides oma lähedastega oma suhtumisest sellesse, kui saaksid surma järgselt anda kellelegi hindamatu kingituse ja aidata päästa nende elu. Pereliikmetel on nii lihtsam sinu tahtega arvestada, kui oled sellisest soovist eelnevalt selgelt teada andnud.
  • E-tahteavaldus – sisenedes ID-kaardi või Mobiil-ID abil patsiendiportaali www.digilugu.ee saad rubriigis „Tahteavaldused“ anda nõusoleku rakkude, kudede ja elundite surmajärgseks annetamiseks. See nõusolek on arstidele nähtav ning soovi korral on sul seda võimalik ka tagasi võtta. Kui oled e-tahteavalduse teinud, ära unusta sellest ka oma pereliikmeid teavitada. Portaalis saab märkida ka seda, kui sa doonorlusega nõus ei ole.
  • Doonorikaart – soovi korral võid kaasas kanda ka doonorikaarti.

Illustratsioon: naine superkangelase kostüümis.
ÜLES