Toitumine ja liikumine

Toitumise ja liikumise teemal leiab interetist rohkelt infot. Tervisliku eluviisi soovitusi on palju, sageli võivad nõuanded olla teineteisele vastukäivad või teenida kellegi ärihuve (toodete ja teenuste müük tervisesoovituste kaudu). Võib olla keeruline otsustada, millised soovitused on turvalised ja tervislikud. Teisalt muutub tervislik toitumine ja liikumine aina olulisemaks, sest kiire elutempo ja ümberringi muutuv maailm soosib sageli aina vähem füüsilist aktiivsust ja mitte kõige tervislikumaid toiduvalikuid. Seetõttu on terviseteadlikkuse suurendamine tõenduspõhiste soovituste abil väga oluline.

Eestis on elanikkonna tervise edendamisel, tervist toetava keskkonna loomisel ja tõendupõhiste soovituste välja töötamisel oluline roll Tervise Arengu Instituudil. Nende koostatud soovitused ja materjalid on välja töötatud koostöös arstide ja valdkonna ekspertidega, nad on usaldusväärsed ja teadusel põhinevad.

Tervise Arengu Instituudi kodulehelt leiab palju infot nii tervisliku toitumise kui liikumise kohta. Seal on kättesaadavad erinevad teemapõhised trükised, näiteks soola ja suhkru tarbimise kohta, toidurasvade jms kohta aga ka infot, kuidas hinnata ise oma tervislikku olukorda ja panna muuhulgas näiteks tähele liigsöömise ja rasvumisega seotud riske.

Tervise Arengu Instituudi poolt on loodud (link: https://toitumine.ee text: elanikkonnale ja toitlustusasutustele veebileht ja toitumisprogramm, kus on väga lihtsalt ja käepäraselt selgitatud kõike toitumisega seonduvat, muuhulgas on seal:

  • Info toiduallergiate ja toidutalumatuse kohta.
  • Info taimetoitluse ja erinevate dieetide kohta.
  • Toitumissoovitused rasedatele, lastele, teismelistele, eakatele.
  • Erinevaid kalkulaatorid ning võimalus salvestada oma menüüd ja analüüsida neid.
  • Võimalus küsida nõu kvalifitseeritud toitumiseksperdilt ja arstilt.

Illustratsioon: naine sööb küpsist. Taustal hiiglaslik küpsis, millelt hammustatud tükk.
ÜLES