Vaimne tervis

Füüsilise tervise ja heaolu kõrval on samavõrd oluline tähelepanu pöörata ka meie enesetundele ja sellele, kuidas me kogeme ümbritsevat maailma, tuleme toime pingete ja stressiga, millised on suhted teiste inimestega.

Hea vaimse tervisega inimene tuleb toime igapäevaelu pingetega, suudab töötada ja olla aktiivne ning sotsiaalne, tunneb elust üldiselt rõõmu. Mõnikord kogeb iga inimene ka lootusetust, kurbust ja viha. Oluline on see, et saame negatiivsetest emotsioonidest üle ning konfliktid ja ebaõnnestumised ei jää väga pikalt igapäevaelu häirima.

Probleeme vaimse tervisega on sageli väga keeruline hinnata, sest iga inimene on unikaalne, ta kogeb emotsioone teistest erinevalt ning reageerib ka välistele mõjutajatele endale omaselt. Seepärast on raske otsustada, kui palju kurbust või ärevust tähendab juba meeleoluhäiret või milline käitumise eripära on niipalju eriline, et seda võiks spetsialisti abiga püüda korrigeerida.

Kui negatiivsed tunded, kurbus ja ärevus hakkavad häirima igapäevaseid toimetusi, oleks hea küsida nõu vaimse tervise spetsialistilt või pöörduda perearsti poole. Vaimse tervise häirete, diagnoosimise ja ravi võimaluste kohta leiab infot ka internetist.

Kuhu pöörduda abi saamiseks?

 • Meeleoluhäirete ja stressispektri häirete valdkonnas saab abi – ühingust Arengukeskus Avitus. Arengukeskus pakub nõustamist, supervisiooni, teraapiaid ning erinevaid rühmatöö- ja koolitusprogramme.
 • Tallinna Psühholoogiline Kriisiabi. Tel 631 4300 E–R kl 9–20, L kl 10–20
 • Eluliini usaldustelefon. Enesetappude ennetamise keskus. Tel 655 8088 (eesti keeles) kl 19–7. Tel 655 5688 (vene keeles) K, N, R kl 19–7
 • Ohvriabi. Kriisitelefon 658 5087, E–R kella 10–17
 • Anonüümne nõustamine seksuaalsuse, tervise, lähedaste suhete, lastesaamise jms teemadel
 • Online nõustamiskeskus Lahendus.net
 • Jaanson&Lääne – psühholoogiline ja psühhiaatriline abi. Registreerimine tel 517 7222, 782 1011
  Vastuvõtt Tartus, Elvas, Otepääl, Jõgeval, Valgas, Põlvas, Tõrvas

Abi noortele

 • Noorte Usaldustelefon 646 6666 N–L 19–22. Usaldus.ee
 • Usaldustelefon Lapse mure. Tel 646 0770 E–R kl 10–18

Mures last, noort ja lapsevanemat saab aidata Harno Rajaleidjate e-nõustamine esmaspäevast reedeni kell 10-14. Oma küsimusi ja mõtteid saab jätta ka teistele aegadel ning neile vastatakse esimesel võimalusel.

Õpilaste vaimset tervist toetavad Peaasi ja Lasteabi veebilehed. Peaasi.ee pakub noortele vanuses 16-26 vaimse tervise teemal nõustamist videosilla või kirjaliku e-nõustamisena. Lasteabi telefon 116111 on suunatud igas vanuses lastele ning töötab 24/7, nõu saab küsida ka veebivestluse kaudu.
Palju kasulikku infot leiab portaalist Teeviit.

Rohkem infot vaimse tervise kohta:

 • Usaldusväärne infoallikas on näiteks Tervise Arengu Instituudi terviseinfo portaal.
 • Väga põhjalikku infot leiab Sotsiaalministeeriumi ja haigekassa toel tegutseva ühingu veebilehelt peaasi.ee, kus lisaks vaimse tervise häirete tutvustusele saab teha erinevaid veebiteste oma vaimse tervise hindamiseks või küsida anonüümselt nõu kogenud psühhiaatritelt ja kliinilistelt psühholoogidelt.

Illustratsioon: naine istub rätsepaistmes.
ÜLES