Uuri lisaks:
▶ Haridustee
▶ Alusharidus
▶ Põhiharidus
▼ Keskharidus
▶ Kutseharidus
▶ Kõrgharidus
▶ Kaasav haridus
Lisainfo „Teekond erilise lapse kõrval“ käsiraamtus lk 95 – 97.
Põhikooli viimasel aastal tasuks aegsasti hakata mõtlema edasistele õppimisvõimalustele. Kui laps lõpetab põhikooli riiklikul õppekaval, on üks haridustee jätkamise võimalustest keskkool ehk gümnaasium.
Lapsevanemana on sul oluline teada, et nii nagu põhikoolis on ka keskkoolis kooli kohustuseks kohandada õpe nii, et see sobiks haridusliku erivajadusega õpilastele. See võib tähendada muudatusi või kohandusi õppeajas, õppe sisus, õppeprotsessis, õpikeskkonnas või õpitulemustest. Kui muudatused mõjutavad oluliselt nädalakoormust või õppe intensiivsust, koostatakse õpilasele individuaalne õppekava (IÕK). Kui IÕK-ga nähakse ette õpitulemuste vähendamine võrreldes riikliku õppekavaga või kohustuslikust õppeainest vabastamine, on vaja vastavat soovitust Rajaleidja maakondlikust nõustamismeeskonnalt.
IÕK koostatakse ka tervislikel põhjustel koduõppel või haiglaõppel olevale õpilasele ning tema koormust võib vähendada kuni kaheksa kursuse võrra iga kodu- või haiglaõppel viibitud arvestusliku õppeaasta kohta. Sarnaselt põhikooliga saavad koolid moodustada erivajadustega õpilaste rühmasid ja klasse ka keskhariduse astmel ning rakendada nõustamiskomisjoni soovitusel, õpilase ning vanema nõusolekul, ühele õpilasele keskendatud õpet. Üks võimalus keskharidust omandada on ka täiskasvanute gümnaasium, kus õppekorraldus mõneti paindlikum ning kooli töötajad paremini kohanenud õpilaste erinevate vajadustega. Praktikas ei toimi kohandamine veel alati ladusalt, hoolimata noore soovist ja valmisolekust üldkeskharidust omandada. Siin on oma roll keskhariduse üldisel, kuid kitsal orienteeritusel riigieksamite tulemustele. Praktikas pole aga keskhariduse väljundiks mitte ainult kõrgkool, vaid ka mitmed kutsehariduse õppekavad. Samuti näitavad uuringud, et keskharidus annab noorele paremad võimalused tööturul ning võib osutuda väärtuslikuks tulevikus, kui tekib soov asuda õppima kõrgkooli hilisemas eas. Arvestama peab, et kohandustele vaatamata on programm keskkoolis intensiivsem ning nõuab noorelt endalt rohkem iseseisvat õppimist ja panustamist.
Nii vanemad kui ka kool saavad nõu ja abi saamiseks pöörduda Rajaleidja keskuste poole. Samuti pakub Eesti Töötukassa karjäärinõustamist ka koolinoortele.
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.