Kõrgharidus

Paljud erivajadusega, sh raske ja sügava puudega noored on omandanud ja omandamas edukalt kõrgharidust. Paranenud on ka koolihoonete ligipääsetavus ning õppejõudude valmisolek õpetada erivajadusega noori.

Kuna kõrgkoole on mitmeid ning soodustusi-toetusi muudetakse tihti, on kõige kindlam konkreetse kõrgkooli koduleheküljelt uurida, milliseid võimalusi erivajadustega tudengitele pakutakse. Mõni kõrgkool pakub erivajadustega tudengitele tasuta õppekohti või konkursiväliseid sisseastumisvõimalusi. Samuti korraldavad kõrgkoolid avatud uste päevi koos spetsiaalse infotunniga erivajadusega huvilistele.

Erivajadusega noorel on võimalik taotleda stipendiumi kõrgkoolis õppimiseks. Stipendiumi suurus sõltub üliõpilase puude liigist ja raskusastmest ning on 60–510 eurot kuus.

Stipendiumi on õigus taotleda rakenduskõrgharidusõppe, bakalaureuseõppe, magistriõppe, bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppe ning doktoriõppe üliõpilasel, kui ta vastab järgmistele tingimustele:

  • Ta on Eesti kodanik või viibib Eestis pikaajalise elaniku või tähtajalise elamisloa või alalise või tähtajalise elamisõiguse alusel;
  • Ta õpib täis- või osakoormusega õppes või kui viibib akadeemilisel puhkusel. Stipendiumi saab taotleda kaks korda aastas.

Stipendiumi taotlemise eelduseks on, et üliõpilane teavitab kõrgkooli oma erivajadusest enne taotluse esitamist. Kõrgkool teeb märke üliõpilase erivajaduse kohta Eesti Hariduse Infosüsteemi.

Stipendiumi taotlus esitatakse läbi elektroonilise taotluskeskkonna: ektroonilise taotluskeskkonna
Täpsem info Haridus- ja Noorteameti koduleheküljelt.

ÜLES